Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego

Projekt „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego?” realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro.

Projekt ma na celu:

• pielęgnowanie języka polskiego, uwrażliwianie na słowo i na drugiego człowieka,
  • budowanie kompetencji językowych,
  • doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym za pomocą zabawy słowem i twórczego zaangażowania;
  • podkreślenie, że nie wszystko musi być „super” i „OK” – może być cudowne, wzruszające lub intrygujące.

W ramach projektu odbędzie się 12 warsztatów literacko-plastycznych dla uczestników indywidualnych w każdym wieku, a także dla grup zorganizowanych, m.in. w ramach akcji „Lato w mieście”. Część warsztatów będzie miała też charakter międzypokoleniowy.

W części literackiej podejmowana będzie między innymi tematyka poprawności językowej, tworzenia tekstów literackich oraz uwrażliwiania na inność, promowanie tolerancji oraz empatii. Cześć plastyczna będzie stanowiła dopełnienie części literackiej.

Przeprowadzona zostanie także zabawa Facebookowa, która będzie polegała na zebraniu pod postem stworzonych przez użytkowników Facebooka fraszek i wierszyków uwzględniających łamańce językowe. Następnie zostaną one opracowane i wydane w postaci e-booka.

Projekt zwieńczy gala finałowa, podczas której nastąpi premiera e-booka. Laureaci najlepszych krótkich form literackich otrzymają nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają e-book.

logo ministerstwo kulturyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

projekt mowa nie trawa