„Odkrywamy Australię” w W98

Powiększ obraz„Odkrywamy Australię” w W98

23 maja najmłodsi czytelnicy Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 w ramach warsztatów „Odkrywamy Australię” przenieśli się na przeciwległą półkulę, na kontynent pełen niebezpiecznych, ale i fascynujących pająków, skorpionów i węży.

Podczas spotkania dzieci miały okazję zaznajomić się ze zwyczajami rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów.

Malowali oni swoje ciała na biało i żółto i wierzyli, że świat to wielki dysk podtrzymywany przez cztery słonie stojące na skorupie olbrzymiego żółwia. Świętym miejscem  Aborygenów była skała Uluru, a ich bronią w polowaniu – bumerangi (co ciekawe, najstarszy bumerang, wykonany z kości mamuta, znaleziono w Polsce). Uczestnicy warsztatów przymierzyli  aborygeńską maskę ozdobioną koralikami oraz spróbowali  własnych sił w grze na didgeridoo, najstarszym instrumencie dętym na świecie.

Mali podróżnicy przekonali się również, jakie w dotyku są pióra emu, a jakie kolce kolczatki, a także sprawdzili, jak  pachnie prawdziwy eukaliptus. Mogli też postukać w skorupkę strusiego jaja i odkryć tajemnice australijskich papug, dziobaków, koali oraz kangurów. Dowiedziały się m.in., że te ostatnie potrafią skacząc osiągnąć wysokość nawet 3 metry!

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.