Odjazdowy Bibliotekarz. Rowerowy rajd ulicami Targówka.

Powiększ obrazOdjazdowy Bibliotekarz. Rowerowy rajd ulicami Targówka.

W sobotę 15 czerwca odbył się rowerowy rajd ulicami Targówka pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy – Pana Sławomira Antonika. Nasza Biblioteka już po raz szósty przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”.

Tegoroczna trasa rajdu – około 18 km – prowadziła do wybranych miejsc ważnych dla Targówka znajdujących się na Targówku Mieszkaniowym, Nowym Bródnie i Bródnie – Podgrodziu. Ukazały i przybliżyły one ciekawą historię naszej Dzielnicy. Podczas przejażdżki prześledziliśmy dzieje miejsca, w którym żyjemy – od pierwszych śladów osadnictwa, poprzez rozwój gospodarki rolnej i dziewiętnastowiecznego przemysłu, do dwudziestolecia, ostatniej wojny i współczesności. Odwiedziliśmy miejsca tak znane, jak i nieco zapomniane, odnajdowaliśmy zabytki, usłyszeliśmy wiele zaskakujących historii, wspólnie przemierzaliśmy szlaki pięknego i ciekawego Targówka. Opowiedział o nich Pan Krzysztof Gajda, varsavianista ze Stowarzyszenia Obrony Pozostałości Warszawy „Kolejka Marecka”.

Rajd wystartował o godzinie 10.00 spod Czytelni Naukowej nr I. Na metę do PGR-u Bródno peleton rowerowy przybył około godziny 13.00. Uczestnicy rajdu powitani zostali chłodnym poczęstunkiem – lodami. Następnie zorganizowane zostało spotkanie integracyjne przy ognisku połączone ze wspólnym pieczeniem kiełbasek. Tam również przeprowadzony został quiz dla najmłodszych uczestników rajdu dotyczący wiedzy o Targówku, a także pokaz pierwszej pomocy. Odbyła się również wolna wymiana książek – bookcrossing.

Dziękujemy Policji, Straży Miejskiej oraz ratownikom medycznym (www.ratownik.waw.pl) za profesjonalne zabezpieczenie przejazdu. Za możliwość zorganizowania ogniska składamy podziękowanie Pani Agnieszce Rolewskiej i Panu Waldemarowi Rolewskiemu z PGR-u Bródno. Upominki dla uczestników rajdu ufundowali Urząd Dzielnicy Targówek i Biblioteka Publiczna na Targówku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność. Do zobaczenia w przyszłym roku!