Noc Bibliotek 2021 w Bibliotece Online

Powiększ obrazna grafice widnieje poziomy wskaźnik natężenia: po lewej kolor czerwony, który przechodzi do prawej strony w kolor zielony; za wskaźnikiem palec, który przesuwa wskaźnik ku prawej stronie

Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia” Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy przygotowała również atrakcje online.

Rozpoczęliśmy od quizu dla dzieci, zawierającego wiele ciekawostek o zwierzętach. Jaką prędkość osiąga sokół wędrowny? Ile czasu kaszalot wytrzymuje pod wodą? Z jakiej odległości orły i jastrzębie potrafią dostrzec poruszającego się królika? Zmierz się z łamigłówką!

O godz. 19.00 opublikowaliśmy kolejny odcinek cyklu warsztatów „Rozrywki umysłowe, czyli słowem w głowę”. Tym razem babcia Teodozja rozmawiała z gościem – Markiem Samselskim – o homonimach. Obejrzyj 12. Odcinek.

Od godz. 20.00 młodzież i dorośli sprawdzali swoją znajomość sentencji łacińskich. Podejmij wyzwanie i zagraj w memory!

Następnie zachęciliśmy do zapoznania się z prezentacją filmową wypełnioną cytatami, które inspirują, dodają energii i rozjaśniają myśli. Kliknij tutaj, by doświadczyć mocy słów!

Noc Bibliotek w formie online zakończyliśmy quizem „Dzieła narodowych wieszczów”. Rozwiąż łamigłówkę i przekonaj się, jak dobrze pamiętasz największych polskich poetów i ich utwory!

jedno z pytań quizu: Z jakiej odległości orły i jastrzębie potrafią dostrzec poruszającego się królika? a) 10 km, b) 5 km, c) 2 km; w tle obrazek przedstawiający jelenie pod rozgwieżdżoym niebempacynka Teodozja siedzi na biurku, obok niej na fotelu siedzi pisarz i szaradzista Marek Samselski; rozmawiają o homonimachquiz memory polegający na klikaniu w zasłonięte kwadraty i znajdowaniu par - łacińskich sentencji wraz z ich polskimi tłumaczeniamina grafice widnieje poziomy wskaźnik natężenia: po lewej kolor czerwony, który przechodzi do prawej strony w kolor zielony; za wskaźnikiem palec, który przesuwa wskaźnik ku prawej stroniezdjęcie przedstawia notes i pióro; jedno z pytań quizu: „Rodem warszawianin, sercem Polak a talentem świata obywatel" - kto jest autorem tych słów i kogo dotyczą? a) tak pisał Adam Mickiewicz o Juliuszu Słowackim, b) słowa Cypriana Kamila Norwida napisane na nekrologu Fryderyka Chopina, c) takimi słowami wyraził się o Adamie Mickiewiczu Stanisław Wyspiański