Noc Bibliotek 2020 w BD65

Powiększ obraz

Ziemia to nasz dom, żyjemy dzięki niej. To dom wszystkich form życia, które na niej występują – w wodzie, w powietrzu i na lądzie. Gdy pojawił się człowiek, Ziemia zaczęła się zmieniać. Ludzie zbudowali fabryki, miasta, domy i wsie. Wycięli lasy, zatruli powietrze i wodę w rzekach i oceanach. Zaśmiecili planetę i wpłynęli na zmianę klimatu. Już dziś musimy nauczyć siebie i przyszłe pokolenia, jak chronić i szanować Ziemię, aby nadal mogła być naszym domem.

Tegoroczna Noc Bibliotek jest poświęcona ochronie Ziemi. W dniach 5-16 października w pomieszczeniu biblioteki na regałach wiszą gałęzie z brzozowego drzewa, a na nich różnobarwne liście z cytatami z książek. Na barwnych liściach drzew można wieszać swoje cytaty, ale odwiedzający woleli czytać te, które wisiały.

Każdy może zrobić coś dla Ziemi. Zamiast wyrzucać zużyte baterie, można przynieść je do biblioteki i wrzucić do pojemnika na stoliku pod jednym z drzew. Za 5 sztuk baterii można wybrać ciekawą, kolorową książkę stojącą obok pojemnika. Na drugim stoliczku pod drzewem stoi 5 kolorowych pojemników do segregacji śmieci. Każdy z odwiedzających może wygrać książkę. Należy tylko prawidłowo odgadnąć, jaki rodzaj śmieci jest segregowany w poszczególnych pojemnikach o określonym kolorze. Książki, które są nagrodami w edukacyjnej zabawie, związane są z ochroną ginących gatunków na Ziemi.

Weź ze sobą książkę i dowiedz się więcej – to oferta dla osób zainteresowanych poszerzaniem wiedzy z zakresu ekologii. Na regale pod drzewem przy wejściu do biblioteki stoją książki z księgozbioru naszej placówki. Wszystkie zgromadzone pozycje dotyczą ekologii i ochrony środowiska. Można wypożyczyć je do domu i dowiedzieć się:

• Co to jest dziura ozonowa?
  • Ile nóg ma pająk?
  • Co to jest efekt cieplarniany?
  • Dlaczego topnieją lodowce?
  • Dlaczego pewne gatunki zwierząt niedługo znikną z powierzchni Ziemi?
  • Dlaczego musimy chronić Ziemię i wszystko, co na niej żyje?
  • Czy ludzie mogą stać się gatunkiem zagrożonym wyginięciem?