„Nie czekajmy na Święta, by o innych pamiętać…” w Czytelni Naukowej

Powiększ obraz„Nie czekajmy na Święta, by o innych pamiętać...” w Czytelni Naukowej

28 listopada w Czytelni Naukowej nr I, odbył się piękny wieczór poetycki poświęcony pamięci i twórczości zmarłej romanistki i poetki, oraz autorki tłumaczeń Bajek La Fontaine’ a – Ewy Gorczyckiej-Pieniak, która była członkiem Grupy Poetyckiej Akant.

Autorce przez całe życie towarzyszyła poezja, w której wyrażała się jej miłość do muzyki i przyrody. Tworzyła kompozycje okolicznościowe pisane dla przyjaciół, jak i takie bardzo osobiste, zawierające dogłębną refleksję nad życiem. W utworach wyczuwało się bogatą wyobraźnię i sporą wrażliwość oraz troskę o człowieka. Była bardzo dobrym obserwatorem i potrafiła wskazać wielu osobom właściwy kierunek w życiu.

W programie recytowane były wybrane wiersze poetki i wspomnienia o Autorce z udziałem członków Grupy Poetyckiej Akant, rodziny i przyjaciół. Ucztą muzyczną zajęła się córka Zofia Pieniak – wiolonczela i Sebastian Lewicki – fortepian, śpiew.

W wieczorze udział wzięli: Andrzej Krusiewicz – lektor polskiego radia, Renata Banasiak – Polskie Radio, z Grupy Akant: Dariusz Jaworek, Jan Kulik, Krystyna Kulik, Hanna Saciuk-Nowak, Urszula Kociołek- Brandys, Anna Wiktorzak, Anna Caban, Beata Moniuszko, Kazimierz Nowacki i Maria Górska. Odbyła się też premiera piosenki wykonanej przez Zofię Pieniak i Sebastiana Lewickiego do tekstu „Żurawie, żurawie” Ewy Pieniak.. Wybrane przekłady Bajek La Fontaine’ a zaprezentował mąż pani Ewy Marian Pieniak.

Na zakończenie części poetyckiej czekała na  nas niespodzianka (od rodziny Autorki) dla osób występujących w imprezie – kubek z wierszem Żurawie, żurawie… upamiętniający ten wieczór.