Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – wystawa w W37

Powiększ obrazNarodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – wystawa w W37

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto odbędzie się po raz dziewiąty.

Uchwałą podjętą przez Sejm w 2001 roku uznano „zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski”. Chodziło o oddanie hołdu poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji „Wolność i Niezawisłość”.

W 2009 r. organizacje kombatanckie zwróciły się o ustalenie 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. W 2010 roku inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy pierwszy raz padła nazwa „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Po śmierci Lecha Kaczyńskiego projekt ustawy podtrzymał Bronisław Komorowski. 2 lutego 2011 r. przyjęto ustawę, prezydent Komorowski podpisał ją i Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się świętem państwowym. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy.

Dla upamiętnienia tego dnia zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 na wystawę zdjęć pt. „Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych”, połączoną z prezentacją książek o tej tematyce dostępnych w naszej placówce.