Narodowe Czytanie 2021. Gabriela Zapolska: „Moralność Pani Dulskiej”

treść plakatu: Narodowe Czytanie 4 września 2021, Gabriela Zapolska: "Moralność pani Dulskiej", patronat honorowy pary prezydenckiej, Bilioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zaprasza na wydarzenia online: Życie i twórczość Gabrieli Zapolskiej - godz. 10.00 (quiz), czytanie fragmentu "Moralności pani Dulskiej" - godz. 12.00, Aniela i Mela - godz. 14.00 (quiz), najbardziej znane cytaty - godz. 16.00 (wirtualna wystawa), skandalistka i kobieta wrażliwa. Gabriela Zapolska, jakiej nie znamy - godz. 18.00 (quiz)

Biblioteka Online zaprasza na Narodowe Czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej”.

Ponadto w dniach 30 sierpnia – 10 września organizujemy następujące działania stacjonarne w placówkach Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy:

• Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12 – happening „Z Dulską na ulicę” (3 września w godz. 13.00-15.00), w ramach którego chcemy zainteresować czytelników i przechodniów książką Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej”. Podczas akcji bibliotekarze wspólnie z czytelnikami ułożą ze zbędnych egzemplarzy książek duży napis na chodniku przed biblioteką o treści „Pani Dulska”. Poza tym w programie wydarzenia: czytanie najbardziej zabawnych fragmentów tej tragifarsy – również z podziałem na role (do czytania zostaną zaproszeni także przypadkowi przechodnie). Na najmłodszych czytelników będzie czekała „mega kolorowanka” z postaciami rodziny Dulskich, którą będzie można kolorować na wielkiej planszy.
  • Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53 – wspólne czytanie fragmentów „Moralności pani Dulskiej” wraz z zaproszoną i chętną młodzieżą, a także rozmowa o tym, jak dziś jest odbierany ten utwór; prezentacja wystawy tematycznej (1-3 września w godzinach otwarcia biblioteki)
  • Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 2 – rozdawanie zakładek promujących Narodowe Czytanie i książkę „Moralność Pani Dulskiej”; prezentacja wystawy dotyczącej twórczości Gabrieli Zapolskiej i jej utworu (1-3 września w godzinach otwarcia biblioteki)
  • Wypożyczalnia dla Dorosłych i  Młodzieży nr 49 – prezentacja wystawy tematycznej pt. „Moja droga, każda kobieta to fortepian – tylko trzeba umieć grać” ze słynnymi cytatami z „Moralności Pani Dulskiej” (1-3 września w godzinach otwarcia biblioteki)
  • Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 60 – makieta interaktywna „Z Panem Dulskim wokół stołu” (użytkownicy biblioteki przesuną figurkę Pana Dulskiego wokół stołu i wylosują cytat z dramatu „Moralność Pani Dulskiej”, który mogą przeczytać na głos) (3-10 września w godzinach otwarcia biblioteki)