Największy i najgłośniejszy ssak na Ziemi w CN1

Powiększ obrazNajwiększy i najgłośniejszy ssak na Ziemi w CN1

Płetwal błękitny to największe zwierzę na Ziemi. Ma 33 metry długości i waży 200 ton. Samice są większe od samców. Występują we wszystkich wodach oceanów. Ich pożywieniem są ryby, mięczaki, skorupiaki i plankton. Dorosły osobnik dziennie pochłania 4 tony krylu (małe skorupiaki) będącego częścią zooplanktonu. Szeroka rozwarta paszcza olbrzyma może pomieści 90 ton pożywienia.

W paszczy dorosłego wieloryba jest 320 fiszbinów. Fiszbiny to rogowe blaszki wystające z podniebienia. Służą do odfiltrowania morskiej wody z planktonu, który się na nich osadza. Maksymalna długość fiszbinów to 3 metry, a szerokość 55 cm. Ich łączna waga to ponad 1500 kilogramów. Warstwa tłuszczowa chroniąca płetwala ma grubość 50 cm. Płetwal jest ssakiem, ale nurkuje na głębokość 500 metrów i wytrzymuje na tych głębokościach bez wypływania na powierzchnię nawet 2 godziny. Płetwal jest najgłośniejszym zwierzęciem na Ziemi. Wydawane przez niego dźwięki są słyszane z odległości 900 kilometrów. Natężenie dźwięku dochodzi to 190 decybeli. Ciąża płetwala trwa 11 miesięcy. Na świat przychodzi tylko 1 młode. Po urodzeniu młode waży 3 tony i ma 7 metrów długości. Przez pierwsze 7 miesięcy żywi się tylko mlekiem matki. Młode wypija dziennie 600 lirów. W tym okresie tyje w tempie 4 kilogramów na godzinę. Płetwale mogą dożyć 80 lat.

Te i inne ciekawostki ze świata przyrody były tematem spotkania z uczniami z klas 5 i 6 ze Szkoły Podstawowej nr 298, które odbyło się w Czytelni Naukowej Nr 1 w dniu 7 stycznia 2019 roku.