„Moralność Pani Dulskiej – najbardziej znane cytaty” – wirtualna wystawa

Powiększ obrazobrazek przedstawia salę; na ścianach są cytaty z utworu Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej jest krytyką mentalności drobnomieszczańskiej.

To utwór, który piętnuje obłudę, chciwość i zakłamanie. Odnajdujemy w nim jednak przede wszystkim uniwersalne przesłanie natury społecznej, etycznej i psychologicznej. Stworzone przez Gabrielę Zapolską pojęcie „dulszczyzny” jest wciąż żywe. Cechy osobowościowe, jakimi autorka obdarzyła główną bohaterkę dzieła i jej rodzinę, do dziś możemy obserwować wokół siebie. Podwójna moralność – inna dla siebie i swoich najbliższych, inna dla pozostałych ludzi, jak również przesadna dbałość o pozory to cechy wielu osób w obecnych czasach.

Utwór do dzisiaj nie stracił na aktualności, a odbiorca – każdorazowo odczytując jego tekst – traktuje go jako nieprzemijający i warty zastanowienia.

W ramach Narodowego Czytania 2021 przygotowaliśmy wirtualną wystawę prezentującą najbardziej znane cytaty z tego utworu.

Kliknij tutaj albo w poniższy obrazek, żeby zwiedzić wirtualną wystawę.

obrazek przedstawia salę; na ścianach są cytaty z utworu Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”

Kilka uwag dotyczących zwiedzania:
Wystawę można oglądać przede wszystkim na komputerze poruszając się przy pomocy myszki, touchpada lub strzałek na klawiaturze. Po kliknięciu na wybraną planszę pojawiają się opisy. Żeby przejść do kolejnego opisu, trzeba kliknąć kolejną planszę albo zamknąć aktualnie wyświetlany opis.