Między nami Indianami – warsztaty podróżnicze w W98

Powiększ obrazMiędzy nami Indianami – warsztaty podróżnicze w W98

20 lutego w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 przy ul. L. Kondratowicza 23 odbyły się Multisensoryczne Warsztaty Podróżnicze z panią podróżniczką, która zwiedziła Amerykę Południową i przybyła do biblioteki aby o tym co widziała opowiedzieć przybyłym na warsztaty dzieciom wraz z opiekunkami.

Podczas wspaniałego spotkania dzieci usłyszały odpowiedzi na pytania: czy wszyscy Indianie wyglądają tak samo, kim jest szaman oraz jak zostaje się wodzem wioski. Prowadząca zajęcia coraz bardziej i bardziej zachwycała dzieci swoim opowiadaniem oraz wieloma rekwizytami, z którymi do nas przyjechała.

Pokazała stroje przywiezione z Ameryki Południowej, które każde z dzieci mogło przymierzyć. Hitem okazały się sweter i ponczo z wełny alpaki, a szczególnie uwaga naszych gości skupiła się wzorach na ubraniach. Zarówno dorosłych jak i dzieci zachwyciły specjalne chusty, w których kobiety w Ameryce Południowej noszą dzieci. Jeden uczestniczących w spotkaniu chłopców miał okazję wciąć udział w prezentacji takiej chusty. Zachwycone tym pokazem dzieci wszystkie chciały być noszone przez panią podróżnik.

Na koniec spotkania przyszedł czas na prezentację instrumentów muzycznych używanych przez Indian. Pani podróżniczka zademonstrowała utwór muzyczny a następnie pokazała dzieciom instrumenty guiro wykonane z tykwy, kokosa, z drzewa akacji i z bambusa. W rączkach dzieci znalazły się flety, grzechotki oraz okaryny, czyli instrumenty o okrągłym kształcie. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się inkaskie grzechotki chajchas wykonane z kopytek lamy. Ostatnim elementem zajęć była zabawa boliwijską enchoque, czyli kulołapką. Po zajęciach powstało kilka takich wykonanych ręcznie zabawek, którymi można pobawić się w naszej Wypożyczalni. Zapraszamy.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Alternatywa dla komputera czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.