Marzec w BD53

Powiększ obrazmarzec w BD 53

Marzec w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 przy ul. Bazyliańskiej 6 obfitował w różnorodne wydarzenia. Razem z przedszkolakami i uczniami szkoły podstawowej świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarza, początek wiosny i Międzynarodowy Dzień Teatru. Gościliśmy również jedną z najchętniej czytanych autorek książek dla dzieci i młodzieży, a także podróżniczkę.

W połowie miesiąca odwiedziła nas Pani Grażyna Bąkiewicz – autorka książek z cyklu „Ale historia…”, a także m.in. „Ada strażniczka skarbu”, „Korniszonek” i „Bursztynowy szlak”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o kulisach pracy pisarza. Pani Grażyna Bąkiewicz ciekawie prezentowała swoje książki. Skutecznie rozbudzała u uczniów zainteresowanie dziejami naszego kraju i biografiami królów, którzy są bohaterami jej utworów. Wykorzystując swoje 30-letnie doświadczenie w nauczaniu historii w szkole, potrafiła przykuć uwagę i zachęcić do samodzielnego odkrywania przeszłości Polski. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

Do naszej biblioteki przyjechała w marcu również podróżniczka z firmy „Poznajemy świat” – pani Anna Świętochowska. Opowiadała przedszkolakom o Indiach. Najwięcej radości sprawiło dzieciom przymierzanie tamtejszych strojów i nakryć głowy, a także oglądanie pochodzących stamtąd zabawek i parasolek. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

Nieustannie staramy się przekonywać naszych małych czytelników, że warto sięgnąć po książkę – w domu i w podróży – zamiast bawić się przy komputerze, telefonie komórkowym czy tablecie. W związku z tym z okazji Dnia Pisarza poprowadziliśmy cykl zajęć o Agnieszce Frączek. Czytaliśmy jej wiersze, a potem razem z dziećmi odgrywaliśmy scenki nawiązujące do treści utworów. Udowadnialiśmy, jak miło można spędzić czas podczas czytania. Poza tym maluchy wysłuchały piosenki o dobrych manierach. Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 99 dowiedzieli się z multimedialnej prezentacji, jaką drogę musi przebyć pomysł autora, żeby stał się książką, która trafi do rąk czytelnika. W drugiej części spotkania połowa klasy zaprojektowała ilustracje do książek, a połowa odgadywała, jaką książkę mogłyby zdobić te rysunki.

W minionym miesiącu mieliśmy jeszcze jedną okazję do tego, żeby pokazać dzieciom, ile radości dostarcza zabawa w aktorów. Świętowaliśmy bowiem Międzynarodowy Dzień Teatru. Zaprosiliśmy przedszkolaków na bajki przedstawione w japońskim teatrzyku Kamishibai. Wszyscy aktywnie brali udział, wcielając się w poszczególne postacie utworów takich jak „Zajęcza chatka”, „Niespodzianka w przedszkolu” i „Historia żółtej rękawiczki”.

Zachęcaliśmy do tego, żeby bawić się przy książce nie tylko w domu, ale też np. w czasie wiosennych wycieczek i wizyt w parku. Na zajęciach witających nową porę roku czytaliśmy metodą wrażeniową utwór pt. „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, kiedy jest wiosna” i opowiadanie o Panu Kuleczce pt. „Oczekiwanie”. Nie zabrakło również wesołych rozmów o rozkwitających kwiatach, bocianach i innych zwierzętach oraz śpiewania piosenek o wiośnie. W kąciku plastycznym powstały kolorowe motyle ozdobione filcem.