Maj w BD53

Maj to wyjątkowy miesiąc dla bibliotek. Świętujemy wówczas Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek. W związku z tym przeprowadziliśmy dla przedszkolaków cykl zajęć, podczas których opowiadaliśmy o naszej pracy i zachęcaliśmy do częstych wizyt w krainie książek.

Za wzór do naśladowania posłużyła Basia – tytułowa bohaterka opowiadań Zofii Staneckiej. Przeczytaliśmy historię o jej ekscytujących odwiedzinach w bibliotece. Poza tym zapoznaliśmy naszych małych gości z inspirującą działalnością Adele Ann Taylor – niewiele starszej od nich dziewczynki, która zarażała dzieci pasją czytania i postanowiła zbudować bibliotekę w Kenii. Dzieci miały wiele pytań o nasz zawód. Kiedy odpowiedzieliśmy już na wszystkie, na zakończenie spotkania oglądaliśmy bajkę pt. „Świnka Peppa w bibliotece”.

W drugiej połowie miesiąca skupiliśmy się na tematyce rodziny. Zajęcia wypełniły wierszyki i opowiadania o mamie, tacie, babci, dziadku, rodzeństwie, kuzynach… Nie zabrakło również rozmów i piosenek związanych z tym zagadnieniem. Dodatkowo najmłodsza z grup, która uczestniczyła w spotkaniu o rodzinie (trzylatki), wysłuchała bajek przedstawionych za pomocą japońskiego teatrzyku Kamishibai.

Oddzielne zajęcia poświęciliśmy Dniu Mamy. Dzieci dowiedziały się, jak to święto obchodzi Martynka – tytułowa bohaterka książek autorstwa Gilberta Delahaye. Następnie śpiewały piosenki i wykonały laurki dla swoich mam.

Poza tym w maju w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko i warsztaty decoupage, podczas których powstały ozdobione różnymi materiałami serduszka dla mam. Zajęcia zostały zrealizowane w ramach projektów „Przystanek Kultura: wydarzenia artystyczne i kulturalne w Bibliotekach na Bródnie” i „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.