Magiczne Maroko – warsztaty w W98

Powiększ obrazMagiczne Maroko – warsztaty w W98

20 listopada w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 odbyły się wyjątkowe warsztaty pt. „Magiczne Maroko”. Wzięły w nich udział zarówno dorośli jak i dzieci wysłuchując ciekawych wiadomości na temat tego afrykańskiego kraju. Na początku zajęć każde dziecko mogło ozdobić szablon przedstawiający tradycyjne marokańskie naczynie tagine. Po części plastycznej poznaliśmy najpopularniejsze marokańskie imiona, ale także porozmawialiśmy o tym, czy w naszym codziennym otoczeniu np. w przedszkolu czy szkole spotykamy dzieci z tak obcobrzmiącymi imionami jak Abdul czy Malaika.

Podróżniczka prowadząca zajęcia opowiedziała też naszym gościom jak wygląda typowy dom w Maroko oraz jakie rośliny rosną w tym kraju.

Dużą atrakcją dla dzieci okazały się znane z bajek marokański „latający” dywan, na którym można było usiąść, a także lampa Aladyna. Rozmawialiśmy o tym, jak odstraszyć złego dżinna lub w jaki sposób przywołać dobrego. W tym celu uczestnicy zajęć mogli zagrać na oryginalnych instrumentach pochodzących z Afryki takich jak bęben djembe czy kastaniety karkabat.

Wąchaliśmy także marokańskie perfumy oraz obejrzeliśmy książkę wydaną w tym kraju. Ciekawostką okazała się zupa ze ślimaków – przysmak w każdym marokańskim domu oraz znana również w Polsce kasza kus kus. Mówiąc o jedzeniu nie sposób pominąć wyjątkowego naczynia, w którym podawane są potrawy, czyli marokański tagine.

Na zakończenie zajęć każdy z naszych gości mógł skosztować aromatycznej, prawdziwej marokańskiej herbaty zaparzanej w eleganckim dzbanku. Cudowny zapach otulił całą bibliotekę.

Warsztaty  odbyły się w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019. Było to ostatnie spotkanie w tym roku, dziękujemy wszystkim naszym gościom za udział w zajęciach.