Listopad w BD53

Powiększ obrazListopad w BD53

W listopadzie Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 53 przy ul. Bazyliańskiej 6 odwiedziły postacie z bajek, pluszowe misie, podróżnicy, dekoratorzy… Bogata oferta spotkań i warsztatów przyciągnęła wielu przedszkolaków i uczniów szkół.

Miesiąc dostarczył wiele okazji do świętowania. 6 listopada – w dniu urodzin Walta Disneya – rozpoczęliśmy cykl zajęć związanych z Dniem Postaci z Bajek. Dzieci z wypiekami na twarzy wspinały się na najwyższą na świecie wieżę z książek, opisaną w utworze Rocio Bonilli. Przekonały się, że dzięki czytaniu można oderwać się od Ziemi i spełnić nawet marzenie o lataniu. Z kolei Bajkołapek wymyślony przez pisarkę Helen Docherty porwał małych słuchaczy do emocjonującej krainy, by pomogli mu w rozwiązaniu zagadki kradzieży. W czasie spotkań rozmawialiśmy również o uwielbianych przez wszystkich postaciach, takich jak Król Lew czy Świnka Peppa, a także oglądaliśmy wesołe filmiki i słuchaliśmy muzyki.

Poruszaliśmy też poważniejsze tematy. W połowie listopada wspólnie z naszymi małymi gośćmi zastanawialiśmy się, dlaczego odzyskanie przez Polskę niepodległości jest tak ważnym wydarzeniem. Grupy przedszkolne miały wiele pomysłów, jak mogą wyrażać na co dzień swoją miłość do ojczyzny. Prezentacja multimedialna pomogła w lepszym zrozumieniu historii. A hymn Polski i dziecięce piosenki patriotyczne zostały zaśpiewane z taką żarliwością, że było je chyba słychać nawet w sąsiednich budynkach 😉

Świętowaliśmy również Światowy Dzień Życzliwości. Uśmiechom nie było końca! Przyczyniła się do tego książka pt. „I ty możesz zmienić świat”, zabawne przygody bohatera „Kacperiady” Grzegorza Kasdepke i przyjaciół ze „Zwariowanego podwórka” Doroty Gellner. W ramach podsumowania spotkania każdy namalował swój symbol życzliwości.

Listopadowy ciąg radosnych świąt zakończyliśmy Dniem Pluszowego Misia. Najmłodsi w towarzystwie bibliotecznych maskotek poznali wesołe perypetie Tulisia, a potem śpiewali piosenki o pluszakach.

Podczas wszystkich powyższych zajęć atrakcją była też chusta animacyjna. Przedszkolaki z wielką radością bawiły się przy niej.

W minionym miesiącu kontynuowaliśmy cykl zajęć podróżniczych prowadzonych przez przedstawicieli firmy „Poznajemy świat”. Tym razem uczestnicy poznali Tajlandię i Australię. Mogli przymierzyć tamtejsze stroje, pograć na instrumentach, a nawet dotknąć piór strusia emu. Usłyszeli wiele ciekawostek o tych egzotycznych regionach naszej planety. Na zakończenie spotkania o Australii każdy namalował obrazek za pomocą znaków używanych przez Aborygenów.

To nie koniec atrakcji, jakie czekały w ostatnich tygodniach w naszej bibliotece! Po raz kolejny zaprosiliśmy bowiem przedstawicielkę firmy My Decor. Poprowadziła dwa warsztaty, które zaowocowały powstaniem lampionów i stroików bożonarodzeniowych.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektów „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” (spotkanie z podróżnikiem, który opowiadał o Australii) i „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” (spotkanie o Tajlandii oraz warsztaty tworzenia lampionów i stroików) z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

W listopadzie oprócz grup przedszkolnych gościliśmy uczniów ze Szkoły Wspierania Rozwoju z ul. Toruńskiej. W czasie wizyty dowiedzieli się, jak używać bibliotecznego katalogu internetowego, a następnie samodzielnie wyszukiwali książki na półkach.