„Leśmian ze szczyptą Cohena” – Kuba Michalski w Czytelni Naukowej

Powiększ obraz„Leśmian ze szczyptą Cohena” - Kuba Michalski w Czytelni Naukowej

4 lutego w Czytelni Naukowej nr I, odbył się koncert „Leśmian ze szczyptą Cohena” Kuby Michalskiego – kompozytora, autora tekstów, który jest wokalistą i gitarzystą.

Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat”, grającym muzykę folkową o korzeniach irlandzkich i amerykańskich. Wydał również pięć albumów solowych z poezją śpiewaną. Kolejna 34 „Leśmian ze szczyptą Cohena” ukaże się wkrótce. Kuba Michalski komponuje muzykę do wierszy wielkich poetów m.in. Asnyka, Mickiewicza, Norwida, Kochanowskiego i Tuwima. Był wielokrotnie nagradzany: m.in. w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Występuje solo, akompaniując sobie na gitarze.

Często gościmy wokalistę w progach Czytelni, który i tym razem zabrał nas w muzyczną podróż w czasie. W programie koncertu usłyszeliśmy kilka ballad Leonarda Cohena w polskich tłumaczeniach, w tym oczywiście Alleluja, Tańcz mnie po miłości kres, a także kilka autorskich kompozycji Kuby Michalskiego. Nie zabrakło też muzycznej interpretacji wierszy polskich poetów z przewagą Leśmiana, Tuwima, Asnyka.

Na przekór tym, którzy poezję śpiewaną kojarzą z nudą artysta postarał się, by piosenki były bardzo zróżnicowane i aby obok lirycznych ballad nie zabrakło utworów energetycznych.