„Lato w Mieście” w BD52 – Spotkania z podróżnikami

Powiększ obrazLato w mieście w BD52 - Spotkania z podróżnikami.

Podczas trwania akcji „Lato w mieście” w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 52 dzieci ze SP 42 oraz uczestnicy indywidualni brali udział w warsztatach podróżniczych.

Pierwsze spotkanie dotyczyło Madagaskaru, wyspy położonej u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Czerwona Wyspa charakteryzuje się niespotykaną fauną i florą. Ponad 90% malgaskiej dzikiej przyrody nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi. Uczestnicy spotkania zamienili się w tropicieli i odnaleźli wśród różnych zwierząt: lemury, kameleony, fossy, świnię błotną oraz egzotyczne ptaki np. ibisy. Roślinność na Madagaskarze też jest niezwykła. Uwagę przyciągają wspaniałe baobaby, różne gatunki palm, orchidee oraz rośliny, których na co dzień używamy w kuchni jako przyprawy: cynamon, wanilia, goździki. Dzieci miały okazję poznać życie na Madagaskarze, zobaczyć czym się bawią ich rówieśnicy i jak spędzają czas. Nauczyły się również, jak szybko zrobić piłkę z gazety. Podróżnik namalował na twarzach uczestników malgaskie świąteczne rysunki. Później dzieci wykonały korony króla Juliana, najbardziej znanego na świecie lemura z filmu „Madagaskar”.

Na drugim spotkaniu dzieci wybrały się do Indii nad świętą rzekę Ganges. Dowiedziały się jak wygląda życie nad Gangesem, gdzie kobiety składają ofiary z orzechów, płatków kwiatów, ciasteczek i mleka. Aby być oczyszczonym należy zanurzyć się 5 razy w rzece. Piją tę wodę, gdyż wierzą, że leczy. W Indiach dżinizm to religia. Zgodnie z nią wierzy się, że zwierzęta są święte i trzeba o nie dbać. Zranione ptaki trafiają do szpitala. Do świętych zwierząt zaliczane są krowy, słonie, małpy, szczury i tygrysy. Święte krowy są nietykalne, chodzą i leżą sobie na ulicy. Nie można im przeszkadzać. Wysuszone odchody krowie są używane do palenia w piecu, bo nic od krowy nie może się zmarnować. Słonie mają swoje parki i swoich opiekunów dbających o pożywienie, robiących im masaże.

Fakir to człowiek śpiący na kolcach i chodzący po rozżarzonych węglach. Dzieci mogły pospacerować po plastikowych matach z kolcami i świetnie się bawiły. Poznały wygląd i zapach najdroższej przyprawy świata, czyli szafranu, który robi się z pręcików krokusów. Hindusi robią zakupy na łódkach na jeziorze w Kaszmirze, praktykują handel wymienny. Mieszkańcy Indii szczotkują sobie zęby kawałkiem gałązki nazywanej „miswak”. W jej wnętrzu znajdują się włókna przypominające szczoteczkę do zębów. W smaku przypomina chrzan i ma działanie antybakteryjne. Dzieci przebierały się w hinduskie stroje, uczyły jak się wiąże sari, czyli chustę noszoną przez kobiety. Poznały historię Taj Mahal i bawiły się lalkami przypominającymi króla i królową oraz zabawką z pięcioma kolorowymi słonikami oraz rozkładały kolorową parasolkę.

Warsztaty zrealizowano w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.