„Lato w mieście” 2022 w BD 53

Powiększ obrazefekty prac plastycznych - rekiny papierowe

W tegorocznym „Lecie w mieście” w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych:114, 206, 275, 285, 298, 380 i 398. Odbyły się również spotkania o charakterze indywidualnym.

Uczniowie wzięli udział w zajęciach: „Niezwykłe stworzenia wodne”, „Kto się chowa – maskowanie się zwierząt”, „Potwory ekologiczne” i „Maria Konopnicka – patronka roku 2022”. Każdy temat został przedstawiony w formie prezentacji multimedialnej.

Przy omawianiu „Niezwykłych stworzeń wodnych” dzieci mogły zapoznać się z ciekawymi gatunkami zwierząt, np. blobfish – najbrzydszą rybą świata. Nasi goście odpowiadali na pytania związane z tematyką spotkania, wykonali różne prace plastyczne: rekina i motyla z papieru, żurawia – metodą origami oraz motyla i kotka z papierowych rolek.

„Maskowanie zwierząt” to temat, który zaproponowałyśmy naszym gościom z Ukrainy. Dzieci biorące udział w „Lecie w mieście” w SP 275 wysłuchały historii o Kubusiu Puchatku autorstwa Jamie Simons pt. „Kto się chowa?”. Prezentacja bogata była w ilustracje ukazujące różne sposoby maskowania się przedstawicieli fauny, wtapiania w przyrodę. Maluchy z chęcią odnajdywały ukryte na obrazkach, kamuflujące się zwierzęta.

Tematyka ekologiczna jest obecna w naszym życiu codziennie. Nam także jest ona bliska. Dlatego też zaproponowałyśmy uczestnikom letniej akcji prezentację „Potwory ekologiczne”. Została w niej omówiona problematyka związana z oszczędzaniem wody, segregacją śmieci oraz harmonijną symbiozą między światem zwierząt, roślin i ludzi.

Rok 2022 jest rokiem wspaniałych, odważnych kobiet: Marii Grzegorzewskiej, Wandy Rutkiewicz oraz Marii Konopnickiej. I właśnie Maria Konopnicka stała się bohaterką naszych wakacyjnych spotkań. Starałyśmy się w przystępny i ciekawy sposób przedstawić sylwetkę tej dzielnej, nietuzinkowej postaci, która pisała tak różnorodne utwory – magiczny utwór „O krasnoludkach i sierotce Marysi” i patriotyczną, podniosłą „Rotę”. Podczas spotkań z Marią Konopnicką dzieci mogły wysłuchać współcześnie zaaranżowanych piosenek do wierszy poetki.

Dziękujemy wszystkim szkołom za skorzystanie z naszej wakacyjnej oferty. Życzymy wielu sukcesów i radości w nowym roku szkolnym!