Kwiecień w BD53

Powiększ obrazKwiecień w BD53

W kwietniu Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 53 przy ul. Bazyliańskiej 6 odwiedziły dzieci z pobliskich Przedszkoli: „Z Serduszkiem”, „Dziecięcy Kącik”, „Pod Zielonym Listkiem” i Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

A prosto z Rio de Janeiro (miejsca zamieszkania) przyleciała do nas znana i lubiana pisarka, pani Eliza Piotrowska. Towarzyszyła jej duża lalka przypominająca bohaterkę cyklu książek autorstwa naszego gościa. Licznie zgromadzeni mali czytelnicy słuchali barwnych opowieści o twórczości pani Piotrowskiej, a także o jej podróżach do różnych zakątków świata, m.in. do Włoch. Na zakończenie spotkania można było kupić książkę z dedykacją autorki. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

Poza tym w minionym miesiącu przeprowadziliśmy cykl zajęć pt. „Biblioteka – kraina wyobraźni”, podczas których nasi mali goście odbyli swoją pierwszą wycieczkę po labiryncie regałów wypełnionych książkami. Zapewnialiśmy, że w każdej z nich kryją się przygody, śmiech, ciekawostki… I żeby to udowodnić, czytaliśmy książki pt. „Ciekawski George w bibliotece” i „Miś Tuliś idzie do przedszkola”, natomiast grupa 3-latków poznała trzy bajki zaprezentowane w japońskim teatrzyku Kamishibai. – Jeszcze jedna, jeszcze jedna! – prosiły za każdym razem, kiedy kończyliśmy czytać. A na zakończenie spotkania wszyscy z zafascynowaniem samodzielnie przeglądali książki.

Z kolei podczas zajęć o twórczości Hansa Christiana Andersena przedszkolaki z przejęciem uczestniczyły w wielkim teście na bycie prawdziwą księżniczką lub księciem. Każdy siadał na naszej wielkiej maskotce – żółwiu, pod którym ukryte było ziarenko grochu. Wiele dzieci przekonywało, że bardzo wyraźnie je czuje… Poza tym opowiedzieliśmy o życiu i zainteresowaniach tego pisarza, a także przeczytaliśmy baśń pt. „Brzydkie kaczątko”.

Tuż po świętach wielkanocnych ponownie tematem zajęć były księżniczki, królowie i inni bajkowi członkowie rodzin królewskich. Dzieci zapoznały się z „Bajką o królu Tomaszu”, a następnie rozmawiały o innych bajkach, w których ważną rolę odgrywają takie postacie.

 

Kwiecień w BD53