Komodo no Hi, czyli Dzień Dziecka w Japonii

Powiększ obrazKomodo no Hi, czyli Dzień Dziecka w Japonii

Dzień Dziecka w Japonii – Komodo no Hi, jest świętem narodowym, które przypada na 5 maja i jest jednym z dni wolnych od pracy składających się na tzw. Złoty Tydzień. Święto wraz z jego współczesną nazwą zostało oficjalnie ustanowione w 1948 roku, ale jego korzenie sięgają wiele wieków wstecz.

Stanowi ono ważny element tradycji i jest istotnym wydarzeniem w kulturze Japończyków. Z okazji Dnia Dziecka w Japonii wykonuje się dekoracje w kształcie karpi (jap. koinobori). Dekoracje te wyrażają życzenia siły, odwagi i zdrowia dla dzieci.

W dn. 13.06.2019 w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 odbyły się warsztaty „Komodo no Hi” zrealizowane w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” finansowane ze środków budżetu partycypacyjnego. Warsztaty przygotowała i poprowadziła Pani Olga Płuciennik ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dymowskiego z Warszawy, a uczestnikami były dzieci drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 28 z ul. Gościeradowskiej 18/20.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się o tradycji i obchodach Dnia Dziecka w Japonii oraz wysłuchali legendy o pewnym karpiu, który z ogromną determinacją próbował przepłynąć pod prąd rzekę Huang-He, a w nagrodę za wytrwałość bogowie zamienili go w potężnego smoka. Właśnie takiej przychylności bogów, smoczej odwagi i potęgi życzą swoim pociechom japońscy rodzice, wywieszając na dachach, balkonach czy w oknach rybie dekoracje.

W trakcie zajęć uczniowie wykonali własne „koinobori” z papieru i bibuły. Dzieci z dużą determinacją i zaangażowaniem podeszły do wykonania zadania. Radości nie było końca. Efektownie wykonane karpie uczestnicy spotkania zabrali ze sobą do domu.