Kazimierz Szymeczko gościem BD65

Powiększ obrazKazimierz Szymeczko gościem BD65

W dniu 22.05.2019 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 65 odbyło się spotkanie autorskie ze znanym i poczytnym pisarzem Kazimierzem Szymeczko. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 145.

Twórca jest mieszkańcem Rudy Śląskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Znany jest z Pomolowanej historii, Historii Polski w opowieściach, i wielu opowiadań dla młodszych dzieci które publikował między innymi w „Świerszczyku”. Chętnie odwiedza giełdy staroci, zbiera lampy naftowe i kubki, a w wolnym czasie grywa szachy, koszykówkę i w RPG. Jego powieść Czworo i kości otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011, a powieść Tetrus – do nagrody Książka Roku 2015. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Spotkanie autorskie było poświęcone twórczości pisarza a zwłaszcza jego książkom historycznym. Nasi goście zadawa22li pytania dotyczące pracy pisarza, pytali jak wygląda jego dzień i skąd bierze pomysły do swoich powieści. Uczniowie z dużym zainteresowaniem rozmawiali o historii Polski, nawiązując do przeczytanych opowiadań historycznych A to historia, które cieszą się dużym powodzeniem i są często wypożyczane. Wspólna dyskusja zachęciła wszystkich uczestników do czytania innych książek tego autora.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Spotkania z literaturą, kulturą i sztuką w bibliotekach: wydarzenia dla dorosłych i dzieci” z budżetu partycypacyjnego na 2019 rok.