Karolina Lijklema gościem w BD52

Powiększ obrazKarolina Lijklema gościem w BD52

Karolina Lijklema to autorka i ilustratorka książek edukacyjnych dla dzieci. W swoim dorobku ma projekty książkowe realizowane dla instytucji takich jak: Sejm RP „Opowiesz nam o Sejmie?, Centralny Zarząd Służby Więziennej „Co jest za murem?” pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Tramwaje Warszawskie „Nasz warszawski tramwaj”, Metro Warszawskie „Przyjadę metrem!”.

W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 52 odbyło się spotkanie z autorką połączone z warsztatami w oparciu o książkę „Opowiesz nam o Sejmie?”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z  kl. III ze SP nr 277.

Dzieci miały okazję poznać historię Sejmu, dowiedzieć się ilu posłów wchodzi do Sejmu a ilu jest senatorów, kto może głosować w wyborach oraz ile trzeba mieć lat, żeby być kandydatem w wyborach.

Uczniowie wzięli również udział w zaimprowizowanym głosowaniu, najpierw musieli się wpisać na listy wyborcze, następnie pobrać karty do głosowania, wypełnić je i wrzucić głosy do urny. Była też komisja wyborcza, komisja licząca głosy oraz kandydaci, którzy starali się przekonać klasę do swoich programów wyborczych. Uczniowie bardzo zaangażowali się w warsztaty, szczególnie burzliwa była dyskusja z kandydatami.

Dzieci dowiedziały się jeszcze, jak powstały ilustracje do książki „Opowiesz nam o Sejmie” oraz obejrzeli budynki innych parlamentów z książki „Parlamenty krajów Unii Europejskiej”.

Spotkanie było bardzo ciekawe, wprowadziło dzieci w zagadnienia demokracji i uczyło postawy obywatelskiej.

Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie”.