Karnawał, karnawał to taniec, zabawa… Zajęcia z przedszkolakami w W37

Powiększ obrazKarnawał, karnawał to taniec, zabawa... Zajęcia z przedszkolakami w W37

Karnawał, znany w Polsce jako zapusty, to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Zazwyczaj rozpoczyna się w dzień Trzech Króli, czyli 6 stycznia i trwa do wtorku przed Środą Popielcową. W 2020 roku karnawał będzie trwał od 6 stycznia do 25 lutego.

Karnawał, karnawał to taniec, zabawa… wzorowany na antycznych korzeniach jest do dzisiaj obchodzony bardzo hucznie. Najbardziej znane ze swych karnawałowych zwyczajów jest Rio de Janeiro i Wenecja, ale tradycja karnawału jest też popularna w Portugalii, Hiszpanii, Francji czy Niemczech. W niektórych regionach Europy wierzono, że im wyżej będą skakać uczestnicy karnawałowej zabawy, tym wyższe urośnie zboże. Z tego powodu karnawał związany jest z tańcem i zabawą.

Dzieci uwielbiają karnawałowe wydarzenia i czekają na nie z zapartym tchem, dlatego w styczniu w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 zorganizowano cykl zajęć o „Karnawale, jego tradycji i zwyczajach w Polsce oraz na świecie”. Uczestnikami zajęć były dzieci z Przedszkola nr 432 przy ul. Kunieckiej 8 i Przedszkola nr 94 z ul. Smoleńskiej 64. Na początku zajęć uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się o znaczeniu słowa „karnawał”, co to są „zapusty”, „podkoziołek” i „wodzenie niedźwiedzia”. Następnie zapoznali się tradycją wyrobu masek weneckich, ich rodzajami i wzorami. Poznali miejsca największych imprez karnawałowych, ujrzeli piękne, barwne stroje i ogromne platformy na których znajdują się całe grupy taneczne.

W dalszej części spotkania, przedszkolaki samodzielnie wykonywały maski karnawałowe, które przyozdabiały z wielką fantazją i kreatywnością. Śmiechu i okrzyków zachwytu nie było końca, a dzieci stworzyły przepiękne maski, co widać na załączonych poniżej zdjęciach.