Jak radzić sobie z agresorem, czyli Warsztaty społeczno – literackie z KLANZĄ w BD65

Powiększ obrazWarsztaty „Szmacianki filcowe” w BD12

Pod koniec maja w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 65 gościliśmy panie trenerki szkoleniowe Polskiego Towarzystwa Pedagogów i Animatorów KLANZA – Annę Sadowską i Grażyna Sobieską – Szostakiewicz, które poprowadziły niezwykle ciekawe warsztaty społeczno – literackie na temat nieodpowiednich zachowań społecznych, przemocy słownej i agresji.

Miłym paniom pomagały sympatyczne i pełne pasji wolontariuszki. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy piątej ze Szkoły Podstawowej nr 285.

Bardzo często zdarzają się w różnych środowiskach, nie tylko dziecięcych zachowania napastliwe i nienawistne wobec siebie. Są one spowodowane niskim poczuciem wartości i nieumiejętnością radzenia sobie z emocjami. Na zajęciach uczniowie wysłuchali Opowieści o Szklanym Człowieku, na podstawie Bajki B. Krupskiej, która zainspirowała ich do dyskusji. Analiza utworu miała na celu uwrażliwienie młodzieży na problem przemocy, agresywnych zachowań i nienawiści. Była też dobrą szkołą jak radzić sobie w kontaktach z agresorem i jak rozwiązywać tego rodzaju konflikty.

Serdecznie dziękujemy paniom Annie Sadowskiej i Grażynie Sobieskiej – Szostakiewicz oraz wolontariuszkom za przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów, a pięcioklasistom za aktywne w nich uczestnictwo.