Jak nie stać się ofiarą przestępstwa

Powiększ obrazJak nie stać się ofiarą przestępstwa

Tematem spotkania z uczniami z klas 5 ze Szkoły Podstawowej nr 206, które odbyło się w dniu 29 października 2019 roku w Czytelni Naukowej nr I było szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

Uczniowie w trakcie zajęć dowiadywali się jak postępować, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Czy kieszonkowcy wyglądają inaczej, niż inni ludzie na ulicy? Jak nie dać się okraść? Dlaczego w sytuacji wymagającej interwencji Policji, czas odgrywa tak istotną rolę? Pod jaki numer zadzwonić, gdy dzieje się coś złego, lub ktoś potrzebuje pomocy? Dlaczego nie wolno otwierać drzwi nieznajomemu, jeżeli w domu nie ma rodziców? Dlaczego, gdy nieznajomy proponuje podwiezienie nie należy wsiadać do jego samochodu? Dlaczego nie należy brać jedzenia i picia od nieznajomych? Dlaczego nie należy nosić portfela z pieniędzmi w tylnej kieszeni spodni? Gdzie najbezpieczniej przechowywać przedmioty typu: pieniądze, klucze do domu, czy telefon komórkowy? Dlaczego nie należy wybierać ciemnych miejsc i pustych parków idąc po zmroku? Dlaczego nie należy zapraszać obcych do domu pod nieobecność dorosłych członków rodziny? Dlaczego zdjęcia przesyłane w sieci nigdy nie „giną”? Dlaczego nie należy bezgranicznie ufać osobie poznanej przez Internet? Co zrobić i jak się zachować w sytuacji, gdy ktoś obcy składa nam różne propozycje, lub zaczepia na ulicy i ciągnie do swojego samochodu? Krzyczeć czy nie? Co krzyczeć? Co zrobić, żeby inni na pewno nam pomogli?

Prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa zakończył konkurs wiedzy z nagrodami. Na zakończenie spotkania o „bezpieczeństwie” uczniowie obejrzeli kilka krótkich zabawnych filmików na których małe owieczki uczyły w jaki sposób można skutecznie obronić się przed „złymi wilkami”.