Grudniowy „Dobry wieczór z poezją i piosenką” w Czytelni

Powiększ obrazGrudniowy „Dobry wieczór z poezją i piosenką” w Czytelni

4 grudnia odbył się w Czytelni Naukowej „Dobry wieczór z poezją i piosenką”. Tym razem był to program satyryczny samej prowadzącej „Dobre Wieczory” – Iwonny Buczkowskiej. Autorka pisze wiersze, teksty piosenek, monologi, opowiadania, scenariusze, libretta musicali. Ostatnio również śpiewa i układa do swoich tekstów melodie. Lirycznie i satyrycznie, równie chętnie dla dorosłych jak i dla dzieci.

Wydała kilka książek m.in. „O doboszu, drewnianym ludku, który mieszkał w ogródku”. Pisanie i śpiewanie przyszło do niej późno (wykształcenie posiada bowiem politechniczne), ale zdążyła już zostać laureatką wielu konkursów literackich, wokalnych i recytatorskich. Chyba z uwagi na temperament – najlepiej odnajduje się w satyrze. Świadczą o tym liczne nagrody. Tylko w tym roku – między innymi: I miejsce w „TURNIEJU WYPOWIEDZI SATYRYCZNEJ O LAUR WIECHA”, II miejsce w TURNIEJU MAŁYCH FORM SATYRYCZNYCH w Bogatyni, dwie nagrody publiczności (w kategoriach: wokalna i recytatorska) w XXVI Ogólnopolskich Spotkaniach Recytatorów i Śpiewających Poezję „AMOR SPRAWIŁ…”, wyróżnienie na VI Festiwalu Piosenki Dołującej oraz II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie na krótką satyryczną formę radiową „CAŁY KAZIO”. Do jej wierszy napisali muzykę m. in. Jerzy Satanowski, Urszula Borkowska, Paweł Stankiewicz, Roman Ziemlański, Małgorzata Biesaga (śpiewają m. in. Magdalena Smalara i Joanna Lewandowska). Jej teksty, w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego Radia, od lat emitowane są w radiowej „Trójce”.

W pogodnej atmosferze i w cudownym klimacie wysłuchaliśmy, wierszy, monologów oraz piosenek, tych znanych już i całkiem świeżutkich, poprzeplatanych ciekawą gawędą. Akompaniował grą na pianinie – niezrównany Janusz Kleinwächter, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Z Grupy Poetyckiej Akant, zaprezentowali swoją poezję: Kazimierz Nowacki, Jan Kulik i Danuta Ziębińska.