Grudniowe Czytanie z Aktorem w W37

Powiększ obrazGrudniowe Czytanie z Aktorem w W37

10 grudnia w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 odbyło się Grudniowe Czytanie z aktorem. Na spotkaniu gościliśmy Pana Mieczysława Morańskiego, aktora Teatru Rampa oraz dzieci z grup Żabki i Pszczółki z Przedszkola nr 432. Pan Morański jest aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym. Na początku spotkania z grupą Żabek wywiązała się dyskusja o teatrze. Okazało się, że dzieci były niedawno w Teatrze Rampa na przedstawieniu „Babcia mówi pa pa” i spektaklu o misiu. Pan Mieczysław przygotował dla dzieci kilka propozycji.

Tej grupie przeczytał najpierw utwory Ignacego Krasickiego: „Mysz i kot”, „Furman i motyl”, „Lew i zwierzęta”, „Mądry i głupi”. Następnie dzieci poznały przygody pewnego rycerza, który wszystko zmyślał z bajki Jana Brzechwy „Przygody rycerza Szaławiły”.

Grupa Pszczółek poznała na początku wiersze Jana Brzechwy: „Ziewadło”, „Ręce i nogi”, „Michałek”, „Chory muł”, „Cap i grapie”, które wywoływały wśród dzieci salwy śmiechu. Mogły się też dużo dowiedzieć o pewnych rzeczach np. o tym, że trzeba się zawsze starać z wiersza „Jeż który zaspał”, o kolorach z wiersza „Kolory” i o tym, że z kim się przestaje takim się staje z wiersza „Kto z kim przestaje”, o pomyłkach z wiersza Głowa w pisku”, o dźwiganiu ciężaru domu na plecach i jego wpływie na powolność poruszania się z wiersza „Żółw”, o tym co jest jasne a co nie z wiersza „Jasne jak słońce”, o odwiecznym dylemacie co stoi a co leży z wiersza „Talerz”. Następnie poznali historię o psie z wiersza „Czarodziejski pies” i o kłótni zabawek z utworu „Kłótnia zabawek”.

Na koniec usłyszeli o wymysłach pewnego rycerza z bajki „Przygody rycerza Szaławiły”. Po minach było widać, że przygotowane dla nich czytanie bardzo się podobało.Zajęcia pod nazwą „Czytanie w bibliotekach dziecięcych na Targówku” zostały zorganizowane w ramach projektu rewitalizacyjnego „Otwarta Rampa”. Spotkania odbywają się raz w miesiącu (oprócz wakacji). Ich celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci mieszkających na Targówku.