Ferie w BD53

Powiększ obrazFerie w Bibliotece dla Dzieci i Mlodzieży nr 53

W czasie ferii dzieci, które odwiedziły Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 53 przy ul. Bazyliańskiej 6, poznały prawdziwą ZIMĘ – wybitnie mroźną i spektakularnie białą. Spotkały się oko w oko  z niedźwiedziami polarnymi, piżmowołami i 512-letnim rekinem (na szczęście od naszych małych gości oddzielała je płachta ekranu projektora ;). Przenieśliśmy się bowiem dzięki prezentacji multimedialnej w miejsce, do którego docierają nieliczni turyści – na Grenlandię.

Opowiadaliśmy o tamtejszej szkole (m.in. o zwyczaju budzenia nauczycieli krzykiem pod oknami w dniu zakończenia roku szkolnego), wakacjach i tradycyjnych wyprawach na renifery w czasie wrześniowych ferii. Wielu emocji dostarczyły opowieści o zwierzętach, pogodzie, zorzy polarnej i piłce nożnej na śniegu. Słuchaliśmy również grenlandzkiej muzyki pop, rock i rap, a także obejrzeliśmy film o wyczynie Jakuba Rybickiego, który w ciągu 16 dni przejechał zimą przez największą wyspę świata na… rowerze. Na koniec zajęć przenieśliśmy się na pobliskie Wyspy Owcze, by wyjaśnić, na czym polega ich wyjątkowość.

Poza tym 5 lutego odwiedziła nas podróżniczka Maya Teryaki z firmy „Poznajemy Świat”. Przeprowadziła warsztaty pt. „Dzieci świata”, zrealizowane w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wygląda życie codzienne i zabawy ich rówieśników żyjących w różnych rejonach naszej planety. Najwięcej emocji wzbudziła możliwość przymierzania wielu strojów pochodzących zarówno z krajów europejskich, jak i z Ameryki, Afryki, Azji. Podróżniczka wyjaśniła również, na czym polegała migracja ludności i jak są rozmieszczone rasy ludzi.