Ferie w BD12 – alternatywa dla komputera

Powiększ obrazFerie w BD12 – alternatywa dla komputera

Już tradycyjnie Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12 włączyła się do akcji „Zima w Mieście”.  W tym roku w ramach naszych działań realizowaliśmy projekt z budżetu partycypacyjnego na rok 2019 „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne”. Podczas ferii dzieci uczestniczyły w trzech takich spotkaniach. Pierwsze spotkanie to warsztaty prowadzone przez panią Marię Wiśniewską pt. „Ptaki – Pytaki”, podczas których nasi goście wykonywali przestrzenne i kolorowe ptaki z ruchomymi skrzydłami. Inspirację do zabawy plastycznej stanowił wstęp, o tym jak ptaki radzą sobie zimą w mieście i jak możemy im pomóc. Drugim spotkaniem były  warsztaty decoupage – „Podróże w literaturze. Tym razem prowadzone przez naszą lokalną pisarkę i wydawcę w jednej osobie panią Agnieszkę Kazałę. W trakcie warsztatów czytelnicy usłyszeli fragmenty książki „Zegar z Miaukułką” i poznali metodę decoupagu, którą wykonali przydatne i kolorowe zakładki – kotki. Zapewne sprawdzą się podczas czytania niejednej lektury po feriach. Kolejnym spotkaniem w ramach projektu były warsztaty  pani Marii Wiśniewskiej „Niech się mury pną do góry”.  Spotkanie było słodkie, białe i bardzo kreatywne. Dzieci na chwilę zamieniły się w małych architektów, by z kostek krystalicznego cukru zbudować makiety Koloseum. Zabawę poprzedziło krótkie wprowadzenie, podczas którego uczestnicy poznali najciekawsze budynki i domy Europy.

Tyle o warsztatach. Poza tym w naszej bibliotece już tradycyjnie promowaliśmy gry planszowe, dlatego każdego dnia można było  skorzystać z naszych zbiorów. Gry podobnie jak warsztaty stanowiły ciekawą alternatywę dla tych, którzy zazwyczaj spędzają swój wolny czas przy komputerze.