Eliza Piotrowska gościem W37

Powiększ obrazEliza Piotrowska gościem W37

3 kwietnia w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 gościła Eliza Piotrowska, autorka książek dla dzieci np. z serii „Tupcio Chrupcio” i serii „Ciocia Jadzia”. Przyjechała do nas z bardzo daleka, bo aż z Brazylii.

Dzieciom z Przedszkola nr 432, które uczestniczyły w spotkaniu powiedziała ile razy musiała się przesiadać, aby do nich dotrzeć. Przybyła tu ze swoją pomocnicą szmacianą laką Ciocią Jadzią. Okazało się, że książkowa ciocia Jadzia to sama autorka, którą tak nazwała jej własna bratanica. A Zenon Pieluszka to jej mąż.

Na spotkaniu opowiadała o bohaterach książek z serii „Ciocia Jadzia” i o tym że, ludzi nie należy oceniać po wyglądzie, tylko po ich charakterze.

Prezentując książki o przygodach Cioci Jadzi przeczytała fragment rozdziału o duchach z książki „Ciocia Jadzia i tęcza”. Przedstawiła dzieciom, umieszczoną w książce, prawdziwą historię jak pewnego razu przestraszyły z bratanicą Zenona Pieluszkę, który psuł im zabawę oglądania strasznych filmów. Wynikła z tego śmieszna sytuacja, tak bardzo wzajemnie się przestraszyły, że aż zbiegli się sąsiedzi.

Z książki „Ciocia Jadzia i szkoła” dzieci dowiedziały się, żeby nie oceniać ludzi po tym jaki zawód wykonuje w życiu, gdyż nawet woźna może wygrać konkurs naukowy. Powiedziała, że nie należy porównywać się do innych tylko robić swoje.

Z książki „Ciocia Jadzia na wsi” przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób książkowa bohaterka przygarnęła nieszczęśliwe zwierzęta, których nikt nie chciał i co z tego wynikło.

W czasie spotkania dzieci, poproszone przez autorkę, przerzucały się pomysłami na nowe przygody Cioci Jadzi. I tak powstały pomysły do nowych książek, w których Ciocia Jadzia może być: policjantką, weterynarzem, kominiarzem, śmieciarzem, psychologiem, strażnikiem miejskim, kelnerką, fryzjerką, budowlańcem, bokserką, architektem, opiekunką dzieci lub przedszkolanką, a także chemikiem, modelką i bibliotekarką. Autorka podziękowała za pomysły, będąc bardzo szczęśliwą, mówiła, że ma pracy na następne przynajmniej dziesięć lat.

Dzieci dowiedziały się, że obecnie ilustracje do swoich książek wykonuje sama osobiście.

W książkach, które były dostępne w bibliotece Eliza Piotrowska złożyła autografy.