Dinozaury w CN1

Powiększ obrazDinozaury w CN1

Słowo dinozaur pochodzi z języka greckiego i oznacza strasznego potężnego jaszczura. Dinozaury nie były jednak jaszczurami tylko gadami. Na Ziemi pojawiły się w triasie. Najnowsze badania przesuwają granicę ich pojawienia się z 225 na 237 milionów lat temu.

Rozkwit gatunku i jego dominacja na lądzie, w powietrzu i w wodzie przypada na okres jury. W kredzie 65,5 miliona lat temu na skutek katastrofy kosmicznej doszło do zagłady większości dinozaurów. Analiza zapisów kopalnych z okresu jurajskiego wskazuje, że ptaki, potomkowie wymarłych dinozaurów wyewoluowały z teropodów (dinozaurów gadziomiedniczych) przed wielkim kredowym wymieraniem i go przetrwały. Współczesne ptaki to potomkowie dinozaurów, które wymarły w kredzie na skutek uderzenia asteroidy w Ziemię 65,5 miliona lat temu. Jak widać nie wszystkie dinozaury wymarły! Czasem ciężko nam sobie wyobrazić, że miły, mały, radośnie ćwierkający wróbelek za naszym oknem to bliski krewny potężnego, drapieżnego Tyranozaura.

Tyrannosaurus rex był jednym z najniebezpieczniejszych dinozaurów jakie chodziły po Ziemi. Miał 13 metrów i 7 tysięcy kilogramów. Był najgroźniejszy pomimo, iż nie był ani największy, ani najszybszy. Duża czaszka mieściła duży mózg. Był inteligentny. Planował swoje ataki. Potrafił polować w stadzie jak współczesne wilki, co w przypadku dinozaurów było rzadkością. Potężne szczęki były zaopatrzone w ostre, długie jak noże zęby. Potężna paszcza rozwierała się na ponad metr szerokości. Pomimo wagi (7 ton) dosyć szybko biegał na dwóch potężnych, silnych nogach. Spionizowaną postawę utrzymywał dzięki potężnemu ogonowi. Żywił się innymi dinozaurami, roślinożernymi jak i mięsożernymi. Był kanibalem. Nie gardził również padliną.

21 stycznia 2019 roku w Czytelni Naukowej Nr 1 odbywały się zajęcia edukacyjne poświęcone dinozaurom i ich życiu na Ziemi.