Czytamy z Sercem w BD53

Powiększ obrazpiesek namalowany w sercu

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w bibliotekach na Targówku został połączony w tym roku ze Światowym Dniem Serca.

Wraz ze Szkołą Podstawową im. Powstańców Śląskich w Tworogu i Szkołą Podstawową nr 33 w Bytomiu – organizatorami ogólnopolskiej akcji „Czytamy z Sercem” – również Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53 postanowiła zaprezentować zaproszonym dzieciom ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 275 piękny i zawierający wiele mądrych myśli utwór Roksany Jędrzejewskiej–Wróbel „Pracownia Aurory”.

Następnie porozmawiałyśmy z uczniami klasy 2 o wymowie i przekazie tej historii oraz o słowach zapadających w pamięć, np.:

„(…) nie ma dwóch takich samych serc. Każde jest inne, ale zawsze delikatne jak chińska porcelana”.

Każdy z nas zapamięta na pewno dziewczynkę, która odwiedziła panią Aurorę i wyraziła chęć nauczenia się naprawiania serc, a której na imię było Nadzieja…

Próbowałyśmy również przekazać dzieciom w prosty i zrozumiały sposób, jak dbać o serce, jak wzmacniać je odpowiednią dietą, bogatą w rośliny zielone i jak ważny jest aktywny tryb życia (wymagane jest 60 minut ruchu dziennie). W przyswojeniu wiadomości pomógł „Quiz z sercem” opracowany przez Fundację Serce Dziecka.

Poprosiłyśmy dzieci, aby przypominały swoim bliskim: rodzicom i dziadkom, aby pamiętali o swoim sercu i badali je regularnie.

W kąciku plastycznym uczniowie we wcześniej przygotowanym sercu umieścili rysunek tego, co w nim ukrywają i otaczają szczególnym uczuciem.

Mamy nadzieję, że akcja „Czytamy z Sercem” uwrażliwi wszystkich na to, aby dbali o serce i nie zapominali o tym, jak ważne dla rozwoju jest głośne czytanie dzieciom i zachęcanie ich do samodzielnego sięgania po książki.