Czytamy z sercem – Ogólnopolska Akcja Czytelnicza

rysunek serca u góry plakatu; treść plakatu: ogólnopolska akcja czytelnicza Czytamy z sercem, Ii edycja, 29 września 2022, dołączdo nas na Facebooku: @CzytamyzSercem,

29 września 2022 r. w przedszkolach, szkołach, bibliotekach i innych instytucjach rozbrzmią utwory czytane z głębi serca!

„Czytamy z sercem” to ogólnopolska inicjatywa czytelnicza i edukacyjna, zorganizowana w ramach obchodów dwóch świąt przypadających w tym dniu – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.

Sercem wydarzeń w Bibliotece Publicznej na Targówku będzie Czytelnia Naukowa nr 1 (ul. św. Wincentego 85). 29 września w godz. 12.00-13.00 odbędzie się tu spotkanie z Wojciechem Widłakiem, w którym weźmie udział… kilka tysięcy osób – uczniowie klas IV-V SP z naszej dzielnicy (stacjonarnie), a także ze 100 szkół na terenie Polski (transmisja online). Autor zaprezentuje swoją książkę „Dwa serca anioła”.

zdjęcie Wojciecha Widłaka; treść plakatu: spotkanie z Wojciechem Widłakiem, 29 września 2022 r., godz. 12.00, logotyp biblioteki publicznej na Targówku

W akcji wezmą również udział:

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 52 (ul. Rembielińska 6a)
Wystawa książek dotyczących serca.

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53 (ul. Bazyliańska 6)
Głośne czytanie fragmentów książek podejmujących tematykę serca.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 (ul. Kondratowicza 23)
Głośne czytanie fragmentów książek podejmujących tematykę serca i wystawa książek dotyczących serca.

Strona „Czytamy z Sercem” na Facebooku

Organizatorami akcji są: Szkoła Podstawowa nr 33 w Bytomiu, Małgorzata Ficoń („Między Regałami”) oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu.

Partnerami akcji są: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej, Wydawnictwo Dwukropek, Wydawnictwo Media Rodzina, Konsorcjum Naukowo-Edukacyjne, Karty Edukacyjne.

Zachęcamy do pobrania bibliografii książek podejmujących tematykę serca (beletrystyka dziecięca, beletrystyka młodzieżowa, literatura popularnonaukowa, beletrystyka dla dorosłych, literatura faktu – autobiografie, biografie, wywiady, reportaże, poradniki i informatory, literatura naukowa)

Linki do materiałów online dotyczących układu krążenia

1. Blood Typing Game – gra edukacyjna, której celem jest zapoznanie z zagadnieniami związanymi z grupami krwi i zasadami jej transfuzji.

2. Pi-stacja – darmowe wideolekcje

3. Filmiki na temat serca znajdujące się na YouTube
a) „Odwrócona lekcja” – filmik „Układ krwionośny. Krążenie krwi. Duży i mały obieg, żyły, tętnice i dużo więcej!”
b) „Nauka to Lubię Junior” – filmik „Jak działa serce?”

4. Atlas anatomii 3D – aplikacja do nauki anatomii człowieka pozwalająca m.in. na obracanie modelami pod dowolnym kątem oraz powiększanie ich.

rysunek serca; treść: jak dbać o serce? wysypiaj się, ale nie śpij za długo, kontroluj stres, dbaj o zęby, nie pal papierów, nielekceważ infekcji, jedz zielone warzywa, ruszaj się, ćwicz, ogranicz sól, spożywaj tłuste ryby, włącz do diety produkty wieloziarnistejak dbać o serce

opis pierwszej pomocy przedmedycznej: Zabezpiecz miejsce zdarzenia. Sprawdź: przytomność, oddech, tętno. 2. W przypadku braku reakcji niezwłocznie przystąp do reanimacji. 3. Udrożnij drogi oddechowe, wykonaj masaż serca: 30 uciśnięć mostka i 2 wdechy; powtarzaj do odzyskania przytomności. Wykonuj masaż: u niemowlaków - 2 palcami, u dzieci - jedną ręką, u dorosłych - na wyprostowanych rękach