Czwartki poetycko-muzyczne w Czytelni

Piotr Bakal – poeta, autor, kompozytor i piosenkarz, organizator koncertów i festiwali, tłumacz, dziennikarz, autor audycji radiowych. Rozpoczynał działalność artystyczną w 1976 roku. Występował z recitalami autorskimi na niemal wszystkich festiwalach piosenkarskich i w niezliczonej ilości działających wówczas klubów studenckich. Był związany z warszawskim klubem „Hybrydy”. W 1978 r. stworzył tam Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej i przez kilka lat był jego dyrektorem. W 1986 r. Założył Klub, a w 1995 r. Stowarzyszenie Literacko Muzyczne „Ballada”. Przez trzy lata był autorem cotygodniowej audycji Programu 3. Polskiego Radia „Śpiewać Poezję”. Opublikował kilkadziesiąt artykułów, wywiadów i recenzji. Był członkiem jury wielu przeglądów i festiwali piosenkarskich w Polsce i za granicą. Spędził sześć lat we Francji, gdzie kontynuował działalność artystyczną. Brał udział w kilku francuskich festiwalach piosenki. W 1993 r. powrócił do Polski. W 1997 r. w firmie Warner Music Poland wydał płytę i kasetę z piosenkami autorskimi zatytułowaną „Obłoki”. Współpracował z Polskim Radiem Bis („Bulwar Piosenki Francuskiej”) i TVP (Spotkania z gwiazdami piosenki francuskiej, np. : Patricią Kaas, Maximem Le Forestier.) Od 1997 r. jest dyrektorem reaktywowanego po latach Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej (OPPA) w Warszawie (który od 2006 r. przyjął nazwę – Międzynarodowy Festiwal Bardów). W czerwcu 2000 r. był scenarzystą i reżyserem koncertu „Debiuty” 37. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 2002 r. wydał drugą autorską płytę pt. „Rozmnażanie zer”, w 2013 r. trzecią pt. „Od słowa do słowa”, a w 2017 czwartą, całkowicie w języku francuskim pt. „Fais gaffe aux paroles” W 2017 r. został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” oraz przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS Nagrodą „za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej”.

Jacek Gutry– bard – pieśniarz, gitarzysta, laureat licznych nagród, wysoko ceniony mistrz piosenki literackiej. Od wielu lat występuje w Koncercie Galowym OPPA „PREMIERY I INTERPRETACJE” oraz poprowadził w ostatnich latach Półfinał i Finał konkursu OPPA. Często nagradzany i wyróżniany w konkursach oraz Ogólnopolskich Festiwalach.

Tworzy literacką piosenkę publicystyczną, dla której inspiracją jest aktualna rzeczywistość. Poważne tematy ubiera w satyryczno-ironiczne formy. Lubi bawić się słowem wykorzystując wieloznaczność sformułowań i podobieństwo brzmień. Tworzy zaskakujące pointy, co jest prawdziwą rzadkością wśród młodych autorów.

Ballada.pl

Grupę poetycką „Akant” reprezentować będą:

Kazimierz Nowacki,
Jan Kulik,
Tadeusz Malczewski-Wiktorzak.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.