„Czwartki poetycko-muzyczne” w Czytelni Naukowej

Powiększ obraz„Czwartki poetycko-muzyczne” w Czytelni Naukowej

24 stycznia w Czytelni Naukowej nr I odbyło się spotkanie w ramach nowego cyklu, którego gospodarzem i prowadzącym jest Jacek Gutry – bard, pieśniarz, gitarzysta, laureat licznych nagród, wysoko ceniony mistrz piosenki literackiej. Od wielu lat występuje w Koncercie Galowym OPPA „PREMIERY”. Poprowadził w ostatnich latach Półfinał i Finał konkursu OPPA. Często nagradzany i wyróżniany w konkursach oraz ogólnopolskich festiwalach.

Po krótkim słowie wstępnym i prezentacji wokalnych umiejętności, prowadzący zaprosił na scenę trzech Panów z Grupy Poetyckiej Akant: Jana Kulika, Kazimierza Nowackiego i Tadeusza Malczewskiego – Wiktorzaka, aby zaprezentowali swoją twórczość poetycką. Ponad wszelką wątpliwość, było radośnie, czasami nastrojowo i bardzo ciekawie. W drugiej części spotkania wystąpił gość specjalny wieczoru Piotr Bakal – poeta, autor, kompozytor i piosenkarz, organizator koncertów i festiwali, tłumacz, dziennikarz, autor audycji radiowych. Rozpoczynał działalność artystyczną w 1976 roku. Występował z recitalami autorskimi na niemal wszystkich festiwalach piosenkarskich i w niezliczonej ilości działających wówczas klubów studenckich. Był związany z warszawskim klubem „Hybrydy”. W 1978 roku stworzył tam Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej i przez kilka lat był jego dyrektorem. W 1986 roku założył Klub, a w 1995 roku Stowarzyszenie Literacko Muzyczne „Ballada”. Przez trzy lata był autorem cotygodniowej audycji Programu 3. PR „Śpiewać Poezję”. Opublikował kilkadziesiąt artykułów, wywiadów i recenzji. Był członkiem jury wielu przeglądów i festiwali piosenkarskich w Polsce i za granicą. Spędził sześć lat we Francji, gdzie kontynuował działalność artystyczną. Brał udział w kilku francuskich festiwalach piosenki. W 1993 roku powrócił do Polski. Od 1997 roku jest dyrektorem reaktywowanego po latach Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej (OPPA) w Warszawie (który od 2006 roku przyjął nazwę – Międzynarodowy Festiwal Bardów). Jest twórcą songów i nastrojowych ballad. W swoich tekstach mówi o sobie i otaczającym świecie. Miłość, wolność, przemijanie, aprobata życia, krytyczny dystans do otaczającej rzeczywistości, zachwyt nad naturą – to erudycyjne treści przekazywane w prosty sposób, ciepłym, miękkim, ale i silnym męskim głosem. Przedstawia wysoki poziom literacki i muzyczny. Nagrał trzy autorskie płyty, które można było zakupić po występie artysty.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na następny czwartek już w lutym.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.