„Czwartki poetycko-muzyczne” w Czytelni Naukowej

Powiększ obraz„Czwartki poetycko-muzyczne” w Czytelni Naukowej

21 listopada w Czytelni Naukowej nr I, odbył się „Czwartek poetycko- muzyczny”. Gościem spotkania  był Łukasz Majewski – śpiewający poeta, laureat  licznych festiwali piosenki literackiej, członek  Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR.

W czasie czwartkowego spotkania Łukasz Majewski zaprezentował utwory ze swojej najnowszej płyty pt. „Na prawo od Jiczyna” oraz kilka starszych ballad i piosenek kabaretowych własnego autorstwa.

Łukasz Majewski ma w swoim dorobku 3 płyty z autorskim repertuarem: „Mężczyzna z zakolami” (2013), „Ad acta” (2015) i „Niebajka” (2017). W 2019 r. ukazał się album pt. „Na prawo od Jiczyna”, zawierający 11 piosenek przetłumaczonych przez Łukasza Majewskiego z języka czeskiego. W gronie twórców, których utwory znalazły się na płycie są: Vladimír Merta, Jan Burian, Michael Janík & Miroslav Paleček, Oldřich Janota, Vladimír Veit, Karel Plíhal, Slávek Janoušek, Vlasta Redl oraz Jaroslav Hutka. Łukasz jest również autorem wierszy dla dzieci, które ukazały się w tomiku „WierszTaki dla dzieci”.

Łukasz Majewski został uhonorowany m.in. Nagrodą Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, pierwszą nagrodą i dyplomem od Ministra Kultury na Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego w Kołobrzegu, pierwszą nagrodą na festiwalu piosenki kabaretowej OSPA w Ostrołęce, trzykrotnie Złotą Piątką na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie.

Koncert poprzedziła prezentacja wierszy dwóch panów z Grupy Poetyckiej Akant – Jana Kulika i Kazimierza Nowackiego, którzy przedstawili wybrane utwory własnego autorstwa. Marta Figura, wnuczka J. Kulika, pięknie wyrecytowała wiersz K.I. Gałczyńskiego „Zaczarowana dorożka”.

Wieczór, jak co miesiąc, rozpoczął krótkim występem artystycznym i poprowadził Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwalu piosenki poetyckiej i autorskiej, od kilku lat co roku prowadzący koncerty konkursowe odbywające się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA.

Występ to jeden z 10 koncertów Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA, który odbył się w dniach 16 – 24 listopada 2019 r. w Warszawie.

Spotkanie zrealizowane w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.