„Czwartki poetycko-muzyczne” w Czytelni Naukowej

Powiększ obraz„Czwartki poetycko-muzyczne” w Czytelni Naukowej

W dniu 11 kwietnia w Czytelni Naukowej nr I odbył się  występ Jacka Gutrego – śpiewającego autora, prowadzącego w Czytelni na Targówku cykl spotkań z poetami i bardami pt. „Czwartki poetycko-muzyczne”.

Jacek Gutry jest laureatem festiwali piosenki poetyckiej i kabaretowej, kilkakrotnie gościł w rozgłośniach radiowych jako bohater audycji poświęconych piosence autorskiej. Od 2013 co roku występuje w Koncertach Galowych Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA, odbywających się w Studiach Koncertowych Polskiego Radia w Warszawie. Jego piosenki można usłyszeć m.in. w audycjach radiowych prezentujących piosenkę poetycką i poezję śpiewaną.

W czasie czwartkowego koncertu poznaliśmy utwory Jacka Gutrego, które były nagradzane na festiwalach piosenki oraz pieśni z repertuaru znanych bardów, takich jak Bułat Okudżawa, Woody Guthrie, Leonard Cohen i Bruce Springsteen.

Jacek Gutry tworzy literacką piosenkę satyryczną i publicystyczną, dla której inspiracją jest aktualna rzeczywistość. Poważne tematy ubiera w satyryczno-ironiczne formy. Lubi bawić się słowem, wykorzystując wieloznaczność sformułowań i podobieństwo brzmień. W jego piosenkach dominuje błyskotliwa, nieco przewrotna, niejako edukacyjna opowieść o niezbyt doskonałym, ale pozytywnym świecie. Pan Jacek czerpie z różnych, często odległych stylów muzycznych, więc wachlarz emocji przekazywanych słuchaczom jest bardzo rozległy. W jego utworach jest jednak kilka cech niezmiennych: są to piosenki wysmakowane, bogate w pointy i – co ważne – dobrze, bo zrozumiale napisane.

W czasie koncertu przedstawili wiersze własnego autorstwa poeci z Grupy Poetyckiej AkantUrszula Kociołek-Brandys i Jan Kawczyński.

W trakcie  koncertu prowadzący przygotował dla widowni  miłą niespodziankę. Z okazji „Dnia Radia” wśród gości koncertu zostały rozdane 3 okolicznościowe kubki.

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.