„Czwartek poetycko-muzyczny” w Czytelni Naukowej

Powiększ obraz„Czwartek poetycko-muzyczny” w Czytelni Naukowej

27 lutego w Czytelni Naukowej nr I, odbył się „Czwartek poetycko-muzyczny”. Gościem specjalnym wieczoru był Piotr Dąbrówka – wokalista o wyjątkowej charyzmie i niezwykłej barwie głosu, gitarzysta, autor piosenek oraz znakomity odtwórca poezji śpiewanej.

Piotr Dąbrówka występował m.in. w programach muzycznych emitowanych na antenach TVP 1, TVP 2 oraz TVP Kultura, w tym w koncertach:

• „Damy radę – piosenki Lecha Janerki” wraz z Katarzyną Groniec, Maciejem Maleńczukiem, Wojciechem Waglewskim, Renatą Przemyk, Lechem Janerką
  • „13 Poetów” wraz z Katarzyną Groniec, Joanną Liszowską, Andrzejem Garczarkiem, Stefanem Brzozowskim, Krystyną Świątecką, Tomaszem Szwedem
  • „A jednak po nas coś zostanie” z okazji jubileuszu 60-lecia Zrzeszenia Studentów Polskich
  • „Źródło – piosenki Jacka Kaczmarskiego”, który odbył się w krakowskim Teatrze Loch Camelot.

Artysta brał również wielokrotnie udział w koncertach Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia, które były transmitowane na antenie Programu 1 Polskiego Radia. W 2017 roku uhonorowano go nagrodą Aojde za debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia.

Jest laureatem wielu festiwali poezji śpiewanej i piosenki literackiej. Otrzymał m.in.:

• I nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie
  • I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwal Piosenki Artystycznej w Rybniku
  • I nagrodę, Nagrodę Publiczności i Akredytowanych Mediów na Ogólnopolskim Turnieju Śpiewających Poezję „Łaźnia” w Radomiu
  • I nagrodę na festiwalu Poetycka Dolina w Warszawie
  • I nagrodę na Biłgorajskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską
  • I nagrodę na festiwalu Wieczorne Nastroje w Kwidzynie
  • II nagrodę na Festiwalu Sztuki Słowa w Elblągu
  • Księżycową Statuetkę na Elbląskich Nocach Teatru i Poezji
  • Nagrodę Kulturalną Miasta Radomia
  • Certyfikat Jakości Artystycznej Lubelskich Ogrodów Piosenek

Piotr Dąbrówka jest finalistą Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Podczas czwartkowego spotkania Piotr Dąbrówka przedstawił  utwory autorskie oraz kompozycje do poezji Jonasza Kofty, Stanisława Grochowiaka, Marka Tercza, Tadeusza Nowaka, Mariana Piechala, Jacka Kaczmarskiego i Bolesława Leśmiana.

Koncert poprzedziła prezentacja wierszy dwojga autorów z Grupy Poetyckiej Akant –  Danuty Chyły i Jana Kulika.

Wieczór, jak co miesiąc, rozpoczął występem i poprowadził Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwali piosenki poetyckiej i autorskiej, od kilku lat co roku prowadzący koncerty konkursowe odbywające się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały przepiękne prace Seniorów z zaprzyjaźnionego Domu Dziennego Pobytu przy ul. Św. Wincentego 85.