„Czwartek poetycko-muzyczny” w Czytelni Naukowej

Gośćmi specjalnymi grudniowego spotkania poetycko-muzycznego będą Daniel Gałązka i Piotr Brymas – duet autorów tworzący piosenki wykonywane m.in. przez zespół DGZZ. Artyści zaprezentują autorskie kolędy z programu „Kiedy się Bóg pochyli?” oraz wybrane utwory z repertuaru DGZZ.

Daniel Gałązka – z wykształcenia pedagog, laureat wielu festiwali piosenki poetyckiej, zdobywca nagród specjalnych, w tym: Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrody Książąt Pomorskich na festiwalu autorów i kompozytorów piosenki SMAK w Myśliborzu, Nagrody im. Wojtka Belona na Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Nagrody Radia Białystok na Augustowskich Nocach z Balladą, Nagrody Redakcji „Cogito” na festiwalu YAPA w Łodzi.

Piotr Brymas – poeta, autor wierszy dla dzieci, rzeźbiarz ceramik. Debiutował w 1995 r. w „Magazynie Literackim”. Autor książek poetyckich: „Śpiewnik ojca Ineczki” (2005 r.), „Dotykam dachów” (2009 r.), „Świat odległości” (2015 r.). Od wielu lat związany z zespołem DGZZ, współpracuje również z Krisem Górskim, Klaudiuszem Baranem, Mariuszem Wdowinem, Michałem Łangowskim oraz Miłoszem Wośko, z którym współtworzył piosenki dla Lory Szafran (CD „Nad Ranem”) i Iwony Loranc (CD „Brzegi”).

DGZZ (czyli Daniel Gałązka z Zespołem) ma w swoim dorobku 3 płyty z autorskim repertuarem: „Dotykam dachów” (2009 r.), „Odległości” (2012 r.) oraz „I zobacz” (2019 r.). Zespół zagrał kilkaset koncertów w całej Polsce, m.in. wystąpił na Przystanku Woodstock i na festiwalu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym.

Zespół DGZZ tworzą: Daniel Gałązka (autor muzyki, śpiew, gitara), Piotr Aleksandrowicz (gitary), Marek Konatkowski (gitara basowa), Krzysztof Szmańda (perkusja), Piotr Brymas (autor tekstów). Koncert poprzedzi prezentacja wierszy dwóch pań z Grupy Poetyckiej Akant – Urszuli Kociołek-Brandys i Danuty Ziębińskiej, które przedstawią wybrane utwory własnego autorstwa. Wieczór, jak co miesiąc, rozpocznie krótkim występem artystycznym i poprowadzi Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwalu piosenki poetyckiej i autorskiej, od kilku lat co roku prowadzący koncerty konkursowe odbywające się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA.

Spotkanie w Czytelni Naukowej na Targówku będzie realizowane w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

Zapraszamy serdecznie!