„Czwartek poetycko-muzyczny” w Czytelni Naukowej

Powiększ obraz„Czwartek poetycko-muzyczny” w Czytelni Naukowej

W dniu 26 września w Czytelni Naukowej nr I, specjalnym gościem powakacyjnego „Czwartku poetycko-muzycznego” była Basia Stępniak-Wilk – autorka piosenek, poetka, kompozytorka, wykonawczyni ceniona zarówno przez miłośników utworów z kręgu Krainy Łagodności, jak i przez słuchaczy list przebojów. Jedna z jej najpopularniejszych piosenek pt. „Bombonierka”, którą Basia nagrała wspólnie z Grzegorzem Turnauem, przez wiele tygodni zajmowała czołowe miejsca na Liście Przebojów Programu 3 Polskiego Radia.

Basia Stępniak-Wilk świętuje w tym roku 25-lecie pracy artystycznej. Ma w swoim dorobku autorskie płyty CD („O obrotach”, „Słodka chwila zmian”, „Obce kraje”, „Przywidzenia”) oraz tomiki poezji – w 2018 r. ukazała się książka pt. „Ponad ziemią” z płytą, na której wiersze Basi interpretują m.in. A. Dymna, J. Nowicki, M. Bałata. Artystka jest również autorką książki dla dzieci pt. „Tulisia”, która  otrzymała nagrodę prestiżowego Konkursu im. A. Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Basia Stępniak-Wilk należy do zespołu krakowskiego Teatru Loch Camelot, stale współpracuje z Piwnicą pod Baranami, prowadzi cykliczne spotkania z poezją i piosenką w Nowohuckim Centrum Kultury oraz promuje piosenkę literacką w cotygodniowej audycji „Muzyczna bombonierka” w Radiu Kraków.

Artystka została uhonorowana kilkoma prestiżowymi nagrodami, w tym Nagrodą im. W. Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Grand Prix im. J. Kofty na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie oraz Nagrodą Kapituły im. J. Kaczmarskiego za całokształt dokonań artystycznych.

Publiczność słuchała występu artystki jak urzeczona, a oklaskom nie było końca. Głosem zaczarowani i otuleni obcowaliśmy ze sztuką na najwyższym poziomie, ale i chwilą relaksu w dzisiejszym, pełnym niepokoju świecie, przy świetnym akompaniamencie Jaśka Kuska.

Po występnie Basi Stępniak-Wilk nastąpiła prezentacja wierszy dwóch poetek z Grupy Poetyckiej Akant – Anny Caban i Anny Saciuk-Nowak, które przedstawiły utwory własnego autorstwa.

Wieczór poprowadził Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwali piosenki poetyckiej i autorskiej, od kilku lat co roku prowadzący koncerty konkursowe odbywające się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA. Jacek Gutry zakończył wieczór krótkim występem artystycznym, który podbił serca publiczności i nie mogło odbyć się bez bisu.

Spotkanie odbyło się w ramach Warszawskich Dni Seniora. Zostało zrealizowane w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.