Czerwona Wyspa Madagaskar w W98

Powiększ obrazCzerwona Wyspa Madagaskar w W98

Dzień dobry, mam na imię Michał i jestem podróżnikiem, czy wiecie kim jest podróżnik? Tymi oto słowami rozpoczęły się 6 sierpnia multisensoryczne warsztaty podróżnicze pt. „Czerwona Wyspa Madagaskar” w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 przy ul. Kondratowicza 23.

Na początku porozmawialiśmy o tym gdzie leży wyspa Madagaskar i skąd tak wiele dzieci o niej słyszało. Oczywiście jak łatwo się domyślić większość dzieci zna tę wyspę z bajki pt. „Madagaskar”. Pan Michał na przykładzie bohaterów występujących w kreskówce opowiedział o zwierzętach żyjących na Madagaskarze, o tym że lemury mają słabo rozwinięte mięśnie twarzy lub ich całkowity brak, więc zawsze mają taką samą minę, że zarówno żyrafa, hipopotam jak i zebra występujące w filmie to wytwór wyobraźni jego twórców – te zwierzaki oraz oczywiście zabawne pingwiny z „Kowalskim” na czele nie występują na Madagaskarze. Za to przedstawił inne gatunki, które z pewnością spotkamy na tej wyspie np. ibis, nietoperz oraz bardzo ciekawy gatunek bydła hodowlanego – krowa zebu.
Następnym elementem zajęć było ćwiczenie aktorskie: dzieci poprzez ruchy lub odgłosy musiały odwzorować mieszkające na Madagaskarze zwierzęta. Najwięcej radości sprawiło naszym gościom naśladowanie skaczących lemurów.

Rozmawialiśmy także o roślinności Wyspy, o przyprawach, których na co dzień używamy w naszych kuchniach, a które pochodzą z Madagaskaru czyli: wanilia, cynamon, goździki oraz o aromatycznej kawie. Dzieci dowiedziały się także, że hoduje się na tam różnego rodzaju kukurydzę, nie tylko żółtą ale także czarną, niebieską, wielokolorową. Poznały także drzewo baobab oraz jego owoce.

Naszych gości szczególnie zainteresowały zabawki jakimi bawią się malgaskie dzieci: z powodu biedy i braku sklepów dla nich przeznaczonych, dzieciaki z pomocą dorosłych same wykonują zabawki np. samochód ze starej butelki, albo piłkę z papieru. I właśnie własnoręczne wykonanie piłki było kolejnym zadaniem dla naszych gości. Ostatnim elementem zajęć było malowanie twarzy we wzory z Madagaskaru. Przy akompaniamencie malgaskiej muzyki powstawały na policzkach dziewczynek kwiatki, a na noskach chłopców motywy lemura.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.