Ciekawostki ze świata przyrody ożywionej w CN1

Powiększ obrazCiekawostki ze świata przyrody ożywionej w CN1

20 lutego 2020 roku w czasie trwania akcji „Zima w Mieście” w Czytelni Naukowej Nr 1 odbywały się zajęcia edukacyjne poświęcone fenomenalnym cechom zwierząt, w których uczestniczyli uczniowie z klas 1 i 2 ze Szkoły Podstawowej Nr 277 w Warszawie.

Prapłetwiec to jedyna ryba na ziemi, która potrafi przeżyć i żyć nawet kilka lat po opuszczeniu środowiska wodnego, w którym przebywa na stałe jak wszystkie inne ryby. To absolutny wyjątek. Prapłetwiec potrafi oddychać w wodzie jak każda ryba. Potrafi także oddychać powietrzem atmosferycznym, jak wszystkie inne zwierzęta lądowe. Dzieje się tak, ponieważ prapłetwiec oprócz skrzeli, które posiada jak każda inna ryba, posiada również płuca powstałe z pęcherza pławnego, które pozwalają prapłetwcom oddychać powietrzem atmosferycznym jak wszystkim innym zwierzętom lądowym.

Rana Sylvatica to żaba żyjąca pod kołem podbiegunowym. Większość roku trwa tam polarna zima, a temperatury spadają nawet do minus 70 stopni Celsjusza. Wszystko zamarza pokrywając się twardym lodem. Żaba leśna również zamarza. Zatrzymuje się jej serduszko, a ciałko zamarza pokrywając się warstwą lodu. Gdy mijają długie zimowe miesiące i na dalekiej północy przychodzi krótka pora ciepła wraz ze wzrostem temperatury topi się lód na ciele żaby. Rana Sylvatica rozmarza. Zaczyna bić jej serce. Żaba skacze, je i rozmnaża się, aż nadejdzie polarna zima, która znów skuje wszystko lodem.