„Ciao Italia”

Powiększ obraz„Ciao Italia”

3 kwietnia w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 po raz kolejny odbyły się multisensoryczne warsztaty podróżnicze. Tym razem wspólnie z prowadzącą zajęcia panią Pauliną odwiedziliśmy Włochy.

W warsztatach uczestniczyły zarówno dzieci jak i ich opiekunowie, którzy na początku zajęć obejrzeli najprawdziwszą zastygłą lawę przywiezioną do Biblioteki przez panią podróżniczkę prosto z Sycylii. Następnie przenieśliśmy się do Pizy aby porozmawiać o tamtejszej architekturze, obejrzeć zdjęcia i dowiedzieć się dlaczego wieża w Pizie jest krzywa. Prosto z Pizy udaliśmy się do Rzymu. Poznaliśmy niezwykłą historię tego miasta, jego architekturę i sztukę. Nasi goście nauczyli się także liczyć po włosku, poznali Papieża Franciszka oraz Gwardię Szwajcarską. Po części dotyczącej zwiedzania nadszedł czas na część kulinarną. Uczestnicy warsztatów poznali wiele rodzajów makaronów, nauczyli się wymawiać po włosku ich nazwy, poznali także niezwykły czarny makaron barwiony apartamentem z ośmiornicy. Dzieci zostały zaproszone do wykonania pizzy z papieru i materiału. Każde z nich dostało inne zadanie. Do zrobienia były pizze: frutti di mare, capricciosa oraz picanti. Nieodzownym elementem były także czapki kucharza, które każdy obowiązkowo musiał mieć na głowie podczas wykonywania zadania. Na koniec zajęć dowiedzieliśmy się najciekawszych informacji na temat włoskiego karnawału, każdy mógł przymierzyć włoskie stroje, założyć wenecką maskę a także pobawić się Pierrotem lub Pinokiem. Zatańczyliśmy też włoski ludowy taniec z Neapolu – Tarantela. Wszyscy uczestnicy warsztatów wyszli z biblioteki zakochani we Włoszech i pobiegli co sił na pizzę. Zatem GRAZIE i ARRIVEDERCI.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.