„Architektura wiary Karola Wojtyły nim zapukał do bram seminarium” – koncert w Czytelni

Powiększ obraz„Architektura wiary Karola Wojtyły nim zapukał do bram seminarium” - koncert w Czytelni

W dniu 10 października w Czytelni Naukowej z okazji „Dnia Papieskiego” odbył się koncert poezji, a jednocześnie wzruszający wieczór ukazujący zamysły 19-letniego Karola Wojtyły – Jego wizję świata i oczekiwanie na Miłość Stwórcy, której już oddał się całkowicie. To wieczór proroczej wizji życia i poetyckiego zamyślenia. Koncert – monodram rapsodyczny w otoczeniu muzyki fortepianowej, ułożony na podstawie poematów „Psałterza Renesansowego zwanego Księgą Słowiańską” Karola Wojtyły. Maciej Gąsiorek, reżyser i wykonawca rapsodycznego monodramu, aktor Teatru Rampa w Warszawie, który miał zaszczyt być konferansjerem świeckim „Czasu oczekiwania na Ojca Św. Jana Pawła II na Sopockim Hipodromie” w roku 1999. Mszą w Sopocie Papież otwierał VII Pielgrzymkę do Polski pod hasłem „Bóg jest Miłością”. Monodram powstał dla prezentacji twórczości Karola Wojtyły. Strofom poezji towarzyszyła stale muzyka. Koncert to duet: słowa i muzyki. A za muzyczną oprawę odpowiadał Paweł Listwon – koncertmistrz organowy.

Przepiękny monodram kończy pieśń „Gaude Mater Polonia” oraz „Magnificat”, słowa wiersza Karola Wojtyły będące przesłaniem całego programu:

Chodzę po Twych gościńcach – słowiański trubadur
przy sobótkach gram dziewom, pasterzom wśród owiec,
– ale pieśń rozmodloną, pieśń wielką jak padół
rzucam pod tron dębowy Jedynemu Tobie…