„Architekci dawnej Warszawy” prelekcja w Czytelni

Powiększ obrazArchitekci dawnej Warszawy prelekcja w Czytelni

Dnia 7 lutego w Czytelni Naukowej nr I odbyła się prelekcja varsavianistyczna na temat „Architekci dawnej Warszawy”. Prowadzący wykład to przewodnicy warszawscy Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”.

Zapoznaliśmy się z wieloma istotnymi nazwiskami inżynierów, budowniczych i architektów dawnej Warszawy. Karol Antoni Bay – polski architekt i budowniczy epoki baroku. Józef Szymon Bellotti – barokowy architekt i sztukator z Włoch. Stefan Bryła – polski inżynier budowlany, pionier spawalnictwa i konstrukcji spawanych. Antonio Corazzi – włoski architekt działający w Królestwie Polskim w latach 1819–1847, przedstawiciel klasycyzmu. Edward Cichocki – warszawski architekt, który po śmierci został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Podążając śladami architektury dawnej Warszawy, zapoznaliśmy się z fasadami kamienic, ich wnętrzami i otoczeniem oraz dawnymi planami miasta na unikalnych fotografiach.

Wykład realizowany w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017-2019”, który jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.