Akcja Żonkile w W2

Powiększ obrazpapierowy żółty żonkil w bibliotece

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku, po raz kolejny, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 2 (ul. Bazyliańska 6) wzięła udział w tej akcji. Tego dnia nasi czytelnicy otrzymywali od nas papierowe żonkile.

Hasłem tegorocznych obchodów jest miłość. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce „I była miłość w getcie”: „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”.

Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanawiamy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim.

Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Zachęcamy wszystkich chętnych do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Muzeum, upamiętniającymi tę rocznicę.

lista książek związanych z historią powstania w getcie warszawskim

szablon żonkila do samodzielnego złożenia