„Afryka Bryka”- warsztaty podróżnicze w BD52

Powiększ obraz„Afryka Bryka"- warsztaty podróżnicze w BD52

Po raz kolejny w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 52 gościliśmy podróżnika Paulinę Daniluk. Tym razem dzieci na warsztatach podróżniczych „Afryka Bryka” poznały kontynent Afryki. Dowiedziały się, jacy ludzie zamieszkują ten kontynent oraz poznały ich zwyczaje i tradycje. Zobaczyły jak wyglądają i ubierają się Afrykańczycy, jak barwne są stroje Tuaregów, Berberów i Masajów. Masajowie są bardzo wysocy i uważają wszystkie krowy za swoją własność.  Chłopcy uczą się jak zostać wojownikami, masajscy wojownicy noszą czerwone stroje. Pigmeje są bardzo niscy, mieszkają w lasach i uprawiają rośliny np. ananasy. Berberowie mieszkający na pustyni zakładają turbany. Dzieci miały okazje zobaczyć jak zawinąć turban i  założyć go na głowę. Przymierzyły również hidżab noszony przez muzułmanskie dziewczynki do szkoły. Zakładały czitengę – chustę mającą dwa lub cztery metry, z której można zrobic spódnicę oraz sandały zrobione z opon. Dowiedziały się również, jakie zwierzęta żyją na tym kontynencie. Mogły dotknąć piasku z pustyni Sahary oraz jajka krokodyla przypominającego kształtem i strukturą jajko kurze. Zaśpiewały piosenkę w języku suahili oraz poznały zabawę z patykami „Koussir”. W Afryce dzieci robią z woreczków foliowych piłki do gry, z butelek samochody, instrumenty z kapsli, patyków i suszonych owoców.

Dzieci podczas warsztatów chętnie współpracowały z podróżnikiem. Dzięki rekwizytom poznały zabawy i zabawki swoich rówieśników z Afryki. Dowiedziały się wielu ciekawostek o Afryce.

Działanie było zrealizowane w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.