Wypożyczalnia nr 130 - nieczynna

Drodzy Czytelnicy!
Informujemy, że Wypożyczalnia nr 130 o profilu pedagogicznym
jest zamknięta do odwołania z powodu przeprowadzki do nowej lokalizacji przy ul. Bazyliańskiej 1.

Termin otwarcia placówki w nowej lokalizacji: 2.11.2017 r.

W czasie zamknięcia, książki wypożyczone w tej placówce
można oddać w pozostałych placówkach Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Za utrudnienia przepraszamy!

 
Smacznie i wielokulturowo na Targówku Fabrycznym - projekt sąsiedzki

 Smacznie i wielokulturowo na Targówku Fabrycznym  - projekt sąsiedzki

 
„Grzesiuk. Król życia” – spotkanie z Bartoszem Janiszewskim w Czytelni Naukowej

„… Napisał 3 książki, choć mówił, że nie jest pisarzem. 		„Grzesiuk. Król życia” – spotkanie z Bartoszem Janiszewskim w Czytelni NaukowejTwierdząc, że nie jest muzykiem nagrał dziesiątki piosenek w których uchronił od zapomnienia przedwojenną Warszawę. Ten specyficzny głos i „szemrane” ballady warszawskich przedmieść zna kilka pokoleń Polaków…”.*

17 października 2017 roku gościem Czytelni Naukowej nr I, był twórca pierwszej biografii najsłynniejszego barda stolicy - Bartosz Janiszewski, dziennikarz i scenarzysta.

 
Odwiedziny w BD52
W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 52 gościła młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych nr 98 w Warszawie. Odwiedziny w BD52 Była to ich pierwsza wizyta w naszej placówce. Gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z naszą biblioteką oraz uczestniczyć w zajęciach pt. „Z legendą przez świat – Indianie”. Uczniowie wysłuchali krótkiej prezentacji o życiu Indian oraz legendy indiańskiej pt. „Ukryty”.
 
Opowieści i warsztaty na Targówku Fabrycznym

W sobotę 14 października br. odbyło się kolejne wydarzenie w ramach projektu „Smacznie i wielkulturowo na Targówku Fabrycznym”. Podczas spotkania przeprowadzonego w Cafe Sąsiad przedstawione zostały prezentacje dotyczące historii Biblioteki Publicznej na Targówku oraz jej aktualnej działalności. Odbyły się także zajęcia fotograficzne i warsztaty kulinarne, których „skutkiem” był bogato zastawiony stół potrawami z wielu stron świata. Uczestnicy wydarzenia (około 60 osób) mieli okazję poznać potrawy i smaki kuchni międzynarodowej.

 
Witamy w naszych progach!

W październiku Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 rozpoczęła kolejny rok szkolny z cyklem zajęć pod nazwą „Wielkie sprawy małych ludzi”. Zamiłowanie do książek będziemy raz w miesiącu zaszczepiać pięcio- i sześciolatkom z okolicznych przedszkoli. Pierwsze zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z Biblioteką. Mali poszukiwacze przygód chętnie obejrzeli placówkę. Poznali też specjalnie dla nich przygotowany księgozbiór oraz niektóre atrakcyjnie wydane książki.

 
Skarby Pani Jesieni w BD65

Codziennie obserwujemy jesienne, fascynujące zmiany w przyrodzie. Złote czerwone liście, duża ilość grzybów w lasach, smakowite owoce i warzywa z ogrodów działają na nasza wyobraźnię. W październiku Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 65 odwiedzały dzieci z Przedszkola Złota Rybka. Przedszkolaki zapoznały się z piękną Panią Jesienią i jej skarbami. Oglądając jesienne zbiory rozmawialiśmy o cechach charakterystycznych dla obecnej pory roku. Mali przyrodnicy świetnie odgadywali nazwy owoców i warzyw oraz doskonale orientowali się jakie zmiany zachodzą obecnie w przyrodzie.

 
Anna Czerwińska-Rydel w bibliotekach dziecięcych na Targówku

W dniach 11 – 12 października 2017 w bibliotekach dziecięcych na Targówku odbyły się spotkania autorskie z Anną Czerwińską–Rydel, pisarką dla dzieci i młodzieży. Z wykształcenia jest muzykiem i pedagogiem, choć już od lat zajmuje się wyłącznie pisaniem. Autorka tworzy serię biograficznych powieści o znanych Polakach m.in.: „Fotel czasu, opowieść o Aleksandrze Fredrze” „Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku”; „Moc czekolady, opowieść o Wedlach i czekoladzie” a także pisze książki i opowiadania o problemach dzieci i ich rodzin, o potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości a przede wszystkim o muzyce. Wiele z jej książek otrzymało prestiżowe nagrody i wyróżnienia literackie.

 
Od piękności do potwora historia Gorgony Meduzy

Gorgony były siostrami, córkami bóstwa morskiego Forkosa i jego siostry Keto. Gorgona Meduza była najmłodsza i najpiękniejsza z trzech sióstr. Miała wyjątkową urodę i piękne, bujne włosy. I to właśnie ta uroda stała się jej przekleństwem. Według jednej z wersji mitu Atena ukarała Gorgonę Meduzę za rywalizację z nią, w innej zamieniono dziewczynę w potwora za zaloty boga Posejdona. W efekcie konfliktu z bogami wszystkie trzy siostry Gorgony zostały zamienione w odrażające potwory.

 
Spotkania autorskie z Panią Krystyną Śmigielską w BD12, W64 i W37

Krystyna Śmigielska - pisarka wielu pokoleń tworzy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej książki bawią, cieszą i wzruszają, to literatura z wartościami. Tak można by krótko scharakteryzować autorkę i jej pisarstwo, autorkę, którą mieliśmy zaszczyt gościć w trzech bibliotekach na Targówku Mieszkaniowym, w poniedziałek 9 października.

 
Miłosna poezja francuska - w Czytelni Naukowej

Wieczór 10 października poświęcony był francuskiej poezji miłosnej XIX wieku. Publiczność wysłuchała wierszy poetów takich jak Hugo, Lamartine, Chateaubriand, Nerval, Musset, Rimbaud, Baudelaire w przekładach i wykonaniu Jerzego Borkowskiego, który tak pisze o swojej pasji literackiej: «I tak od Lamartina po Paula Valery, przez cztery lata przełożyłem ponad dwieście wierszy ponad stu autorów, w większości nigdy nie tłumaczonych na polski mając nadzieję, że któregoś dnia ktoś zechce te przekłady wydać.»

 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

Facebook

   

Instytucje

   

`