Opowiadamy polskie baśnie i legendy – finał dzielnicowego konkursu literackiego w BD65

W dniu 22.02.2018 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 65 przyOpowiadamy polskie baśnie i legendy – finał dzielnicowego  konkursu literackiego w BD65 ul. Krasnobrodzkiej 11 odbył się finał dzielnicowego konkursu literackiego „Opowiadamy polskie baśnie i legendy”.  Był on przeprowadzony i przygotowany  przez  panie bibliotekarki Annę Heinrich i Katarzynę Tanert - Terejko ze Szkoły Podstawowej nr 285 im. Jana Marcina Szancera.

Do konkursu  przystąpili uczniowie z dziesięciu szkół podstawowych znajdujących się na Targówku, wykazując  się  wspaniałą wyobraźnią, talentem  oratorskim oraz dużą  odwagą konieczną  przy wystąpieniach na forum.

 
Zwierzyniec przedszkolaków

17 lutego Koty, Kotki, Kociaczki i Kociska miały swoje wielkieZwierzyniec przedszkolaków kocie święto. Spotkanie z przedszkolakami w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37, które odbyło się 20 lutego, było zainspirowane tym właśnie wydarzeniem.

Na początku zajęć dzieci obejrzały albumy z kotami i poznały kilka najpopularniejszych ras tego wyjątkowego gatunku. Opowiedziały też o kotach, które żyją w ich domach.

 
Baśnie bajki bajeczki… w BD65

W połowie lutego w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 65 odbyły się zajęcia z dziećmi, 4-latkami z Przedszkola nr 119. Spotkanie było bardzo ciekawe tematycznie, ponieważ dotyczyło najpiękniejszych baśni i bajek dla najmłodszych. Pytania o ulubione lektury zadawała czarodziejska wróżka, a nasi mili goście pomimo młodego wieku wykazywali się bardzo dobrą znajomością bajkowych opowieści. Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Śnieżka i Czerwony Kapturek należą do tych najbardziej popularnych dziecięcych idoli.

 
Poezja Jesienina w Czytelni Naukowej

20 lutego gościem Czytelni Naukowej był Stanisław Ulicki, poeta i tłumacz wierszy Sergiusza Jesienina (1895-1925), w których ten wielki poeta rosyjski próbuje „rozliczyć się” z bliskimi, a tak naprawdę – sam ze sobą. Widownia miała przyjemność wysłuchać nowych przekładów poety na język polski, autorstwa Stanisława Ulickiego, prezentowane na tle materiałów ikonograficznych z epoki.

 
Dawne i współczesne nośniki informacji

Książka na przestrzeni wieków zmieniała wielokrotnie swój wygląd i kształt. 3500 lat przed naszą era Sumerowie „pisali” trójkątnymi drewnianymi rysikami wyciskając znaki na glinianych tabliczkach. 500 lat później w Starożytnym Egipcie powstało pismo hieroglificzne będące ewolucją pisma obrazkowego. Egipskie książki były zwojami cienkiego papirusu pokrytego hieroglifami z jednej strony. Długość egipskiego zwoju dochodziła nawet do 5 metrów, a szerokość do 70 cm. Zwoje czytano rozwijając je z jednej strony i nawijając na drewniany patyk z drugiej.

 
Siła kobiecości w drodze do wolności i poznania samej siebie: historia, która wydarzyła się naprawdę - Spotkanie z bohaterką książki „Ambasadorowa” w W60

Wiedza i świadomość społeczna na temat przemocy w rodzinie rozwija się, a mimo to ofiary przemocy nadal pozostają w ukryciu. Lęk, wstyd, bezsilność, często zależność ekonomiczna, a czasem nawet poczucie, że „tak musi być”, nie pozwalają ofierze mówić głośno o swojej krzywdzie.

O swojej historii nie boi się mówić głośno Pani Beata Gołaszewska, bohaterka książki „Ambasadorowa”(aut. Edyta Włoszek) oraz bohaterka spotkania w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 60.

 
VIII Warszawski Konkurs Historyczny dla gimnazjalistów w Czytelni Naukowej

W Czytelni Naukowej 15 lutego odbył się finał ósmego Konkursu Historycznego „Hetmany” dla gimnazjalistów, organizowany od lat na cześć Patrona przez Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego. Celem konkursu jest upowszechnienie znajomości historii Polski XVII wieku oraz życia i czynów hetmana Stefana Czarnieckiego, utrwalenie pamięci o nim i propagowanie patriotyzmu wśród młodych ludzi. Rozgrywki miały formę zbliżoną do telewizyjnego turnieju „Jeden z dziesięciu”.

 
Ostatkowy „Dobry wieczór z poezją i piosenką” w Czytelni Naukowej

„Dobry wieczór z poezją i piosenką” odbył się 13 lutego w Czytelni, który jak zwykle przygotowała, poprowadziła i uatrakcyjniła własną twórczością Iwonna Buczkowska. Jednak Gwiazdą tego wieczoru zdecydowanie była Aleksandra Dzierżawska, aktorka i wokalistka. Przez kilka lat uczyła się śpiewu operowego jako sopran, ale wybrała piosenkę aktorską, a szczególnie utwory ze swego ukochanego Kabaretu Starszych Panów.

 
Sercowe rozterki przedszkolaków

Komu podarować Walentynkę? Czy tylko tym, których się bardzo kocha, np. mamie, tacie, najlepszemu przyjacielowi? A może jeszcze komuś? Nad tym pytaniem zastanawiały się podczas lutowych zajęć odwiedzające nas przedszkolaki. Odpowiedź na nie pomogło im znaleźć wysłuchanie historyjki „Franklin i Walentynki”. Okazało się, że główny bohater miał zamiar podarować odświętne laurki wszystkim swoim przyjaciołom (miał zamiar, bo przypadek pokrzyżował jego plany…). Okazało się też, że nie tylko Dzień Zakochanych jest odpowiednim dniem na okazanie sympatii…

 
Bohaterowie baśni, mitów i legend

Bogini mądrości, sztuki i wojny
Jej symbolem jest sowa i gałązka oliwna
Urodziła się w zbroi z mieczem i tarczą
Wyskakując z głowy Zeusa

Po śmierci ojca i wygnaniu brata
Zasiadła na polskim tronie
Nie chciała wyjść za Niemca  
Dlatego rzuciła się w toń Wisły
 
Cuda z papieru – wystawa prac Pani Ireny Krawczyk

 W Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 od 15 stycznia można Cuda z papieru – wystawa prac Pani Ireny Krawczykoglądać wystawę prac Pani Ireny Krawczyk. Wystawione eksponaty wykonane są metodą origami modułowego, quillingu i in. Tworzy od pięciu lat, a zaczęło się od pobytu w sanatorium. Jest samoukiem. Na początku była to tylko forma spędzania wolnego czasu.Teraz stało się to Jej pasją.  Prace są różnorodne.

 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

Facebook

   

WPEK

wpek

Instytucje

   

`