Zima w Mieście 2018 w Bibliotece Drukuj

 

 
 
„Pod jedną (wspólną) gwiazdką, czyli plastycznie i apetycznie” - projekt sąsiedzki Drukuj

Zaproszenie na warsztaty decoupage, które odbędą się  16 stycznia o godz. 12.30 w Naszym Klubie, ul. Zamiejska 1 oraz 24 stycznia o godz. 10.00 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12, ul. Kuflewska 6, w ramach projektu sąsiedzkiego  „Pod jedną (wspólną) gwiazdką, czyli plastycznie i apetycznie”.

Biblioteka Publiczna na Targówku we współpracy z Naszym Klubem w ramach VIII edycji konkursu ogłoszonego przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL pozyskała środki finansowe na realizację projektu pod nazwą „Pod jedną (wspólną) gwiazdką, czyli plastycznie i apetycznie”. Będzie odbywał się on w formie spotkań sąsiedzkich, podczas których mieszkańcy naszej Dzielnicy będą uczestniczyli w warsztatach kulinarnych oraz zajęciach decoupage, podczas których będą przygotowywane ozdoby okolicznościowe świąteczne i zimowe.

Rodzinne warsztaty kulinarne z przygotowania pierogów odbyły się 9 grudnia 2017 roku w Naszym Klubie. Zobacz relację.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania w ramach projektu „Pod jedną (wspólną) gwiazdką, czyli plastycznie i apetycznie” 16 stycznia o godz. 12.30 w Naszym Klubie, ul. Zamiejska 1 oraz 24 stycznia o godz. 10.00 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12, ul. Kuflewska 6. W programie warsztaty decoupage.

 
„Srebro, bursztyn, korale...” - prelekcja etnograficzna w Czytelni Naukowej Drukuj

„Srebro, bursztyn, korale..” - prelekcja etnograficzna w Czytelni Naukowej

Biżuteria ludowa w Polsce i w Bułgarii będzie przedmiotem wykładu Elżbiety Piskorz-Branekovej. Autorka była w latach 1974 - 2010 była kuratorem Działu Etnografii Polski i Europy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Opublikowała wiele prac naukowych i popularyzatorskich o kulturze ludowej, m. in. trzytomowe „Polskie stroje ludowe” i kilka tomów poświęconych ubiorom i zdobieniom, głównie z obszaru Zamojszczyzny. Napisała także książkę monograficzną pt. „Biżuteria ludowa w Polsce”.

Na obszarze obejmującym ziemie dawnej Rzeczypospolitej najcenniejszą i najbardziej pożądaną przez kobiety ozdobą stroju były korale. Początkowo używały ich majętne kobiety należące do elit, dopiero z czasem wyroby z koralu oraz jego imitacji, stały się popularne wśród ludu. W niektórych regionach kobiety z ludu nosiły także biżuterię ze srebra, z bursztynów, kryształu górskiego i kamieni półszlachetnych.

W ludowej tradycji bułgarskiej dominuje biżuteria srebrna, głównie klamry i bransolety. Ich liczba i rozmiar jest wyznacznikiem zamożności i prestiżu. Bułgarski wątek pojawia się w wykładach Autorki , prowadzonych od wielu lat w Czytelni, z powodu Jej rodzinnych powiązań z tym krajem, pogłębionych naukową obserwacją.

 
„Kapliczki – historie rozrzucone po Warszawie” – prelekcja w Czytelni Naukowej Drukuj

Zaproszenie na spotkanie varsavianistyczne„Kapliczki – historie rozrzucone po Warszawie”, które odbędzie 25 stycznia 2018 roku o godz. 17.00 w Czytelni Naukowej nr I przy ul. Św. Wincentego 85.

Styczniowe spotkanie varsavianistyczne poświęcone będzie kapliczkom warszawskim. Paweł Łoś ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Złota Kaczka, z udziałem Moniki Demczyńskiej - historyka sztuki - omówi w bogato ilustrowanej gawędzie najciekawsze kapliczki podwórkowe a także te najstarsze, usytuowane wśród łąk na kresach miasta. Ich historie związane są z losami Warszawy i jej mieszkańców. Niewiele z nich to dzieła sztuki, niektóre są wręcz uosobieniem kiczu. Ale nie za urodę czy walory artystyczne pokochali je warszawiacy. W najtrudniejszych chwilach koncentrowały lęk, rozpacz i ból tysięcy ludzi, zbierały niezliczone modlitewne błagania, dodawały otuchy, przywracały nadzieję, łagodziły cierpienie. Podczas okupacji i Powstania były świadkami nabożeństw patriotycznych, ślubów i pogrzebów.

Spotkanie jest częścią projektu „Warszawa też jest seniorką 2017/2019” współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

 
70 Turniej Szachowy w CNI Drukuj

 

 Zaproszenie na 70 Turniej Szachowy, który odbędzie się 27 stycznia 2018 roku o godz. 10.00 w Czytelni Naukowej nr I przy ul. Św. Wincentego 85.

 
„Dobry wieczór z poezją i piosenką” w Czytelni Naukowej Drukuj

Zaproszenie na spotkanie literacko-muzyczne Ostatkowy „Dobry wieczór z poezją i piosenką, które odbędzie się 13 lutego br. o godz. 18.00 w Czytelni Naukowej nr I przy ul. Św. Wincentego 85.

W ten szczególny wieczór gościem Iwonny Buczkowskiej – organizatorki cyklicznych spotkań literackich, a przy tym świetnej poetki i artystki estradowej - będzie Aleksandra Dzierżawska, aktorka i wokalistka. Śpiewała od zawsze, pierwszą jej zarobkową czynnością była praca śpiewającej kelnerki w restauracji śpiewających kelnerów. Przez kilka lat uczyła się śpiewu operowego jako sopran ale wybrała piosenkę aktorską a szczególnie utwory ze swego ukochanego Kabaretu Starszych Panów. Od dwóch lat występuje w kabarecie O’skubani, z którym bierze udział w festiwalach (m.in. finał kultowego przeglądu kabaretowego OSPA, druga nagroda w przeglądzie kabaretowym Teatru Rampa). Sama w ubiegłym roku zdobyła Grand Prix Przeglądu kabaretowego im. Jeremiego Przybory i Grand Prix Przeglądu piosenki im. Stanisława Grzesiuka. Poza śpiewaniem pracuje głosem, między innymi prowadząc imprezy i udzielając się aktorsko i lektorsko. Grupę Poetycką Akant będą reprezentować: Anna Caban, Kazimierz Nowacki i Marta Wawrzyk.

 
Poezja Jesienina w Czytelni Naukowej Drukuj

 

 

Zaproszenie na spotkanie  Poezja Jesienina, które odbędzie się 20 lutego 2018 o godz. 17.00 w Czytelni Naukowej nr I przy ul. Św. Wincentego 85

 

Opowieść Stanisława Ulickiego, poety i tłumacza, o wierszach Sergiusza Jesienina (1895-1925), w których ten wielki poeta rosyjski próbuje „rozliczyć się” z bliskimi, a tak naprawdę – sam ze sobą.

W programie nowe przekłady poety na język polski, autorstwa Stanisława Ulickiego, prezentowane na tle materiałów ikonograficznych z epoki.

 

 

 
Komputer dla Seniora w W2 Drukuj

 
Komputer dla Seniora w W29 Drukuj

 

 
Kurs komputerowy „Warszawski e-senior" Drukuj

Zgłoszenia na kurs komputerowy przyjmowane są osobiście, telefonicznie (22 811 18 57) oraz e-mailem ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

Liczba miejsc ograniczona.

Regulamin kursu

 
Magia gier planszowych Drukuj

 


Przyjdź, zobacz, zagraj !
Baw się wspólnie z nami, rodziną, przyjaciółmi.

Zapraszamy do Bibliotek dla Dzieci i Młodzieży:
Biblioteki nr 12 (BD12) przy ul. Kuflewskiej 6,
Biblioteki nr 40 (BD40) przy ul. Suwalskiej 11,
Biblioteki nr 52 (BD52) przy ul. Rembielińskiej 6a,
Biblioteki nr 53 (BD53) przy ul. Bazyliańskiej 6,
Biblioteki nr 65 (BD65) przy ul. Krasnobrodzkiej 11
oraz
Czytelni Naukowej nr I (CNI) przy ul. Św. Wincentego 85,
Wypożyczalni nr 37 (W37) przy ul. P. Skargi 54.

Użytkowników indywidualnych zapraszamy w godzinach otwarcia placówek.
Grupy zorganizowane po wcześniejszym uzgodnieniu z wybraną placówką.
Aktualne informacje i kontakt do placówek
na stronie internetowej Biblioteki
www.multibiblioteka.waw.pl

 

Zapraszamy na następujące gry:

 
Carrom Drukuj

 
„Od słuchania do... czytania" Drukuj
 
Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora na Targówku Drukuj

Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora

Bezpłatne porady dla Seniorów z zakresu obsługi nowych technologii takich jak komputer oraz nawigacji po Internecie odbywają się w następujących Punktach Cyfrowego Wsparcia Seniora po uprzednim osobistym lub telefonicznym zapisie:
PCWS Targówek 1 - Czytelnia Naukowa nr I,
PCWS Targówek 2 - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64,
PCWS Targówek 3 - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37,
PCWS Targówek 4 - Wypożyczalnia nr 130 o profilu pedagogicznym,
PCWS Targówek 5 - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 72,
PCWS Targówek 6 - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 98,
PCWS Targówek 7 - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 60.

Więcej informacji na stronach:
kreatywni50plus.wix.com
senioralna.um.warszawa.pl/PCW

Regulamin

Zobacz film promujący

 
Sąsiedzkie muzykowanie Drukuj
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego muzykowania Sąsiedzkie muzykowanie w każdy piątek w godzinach od 14.00 do 17.00 do Czytelni Naukowej nr I przy ulicy Świętego Wincentego 85
 
Relaksujące kolorowanki Drukuj
Zaproszenie do  kolorowania relaksujących kolorowanek do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 65, która znajduje się przy ulicy Krasnobrodzkiej 11, w godzinach pracy Biblioteki. Biblioteka udostępnia materiały do kolorowania.
 
Kolorowanki relaksujące przeznaczone są dla starszej młodzieży oraz dorosłych. Kolorowanie pozwala na wyciszenie, odprężenie oraz skupienie się na przyjemności jaka płynie z działania plastycznego. Dobór kolorów i sposób ich łączenia wyrażają emocje oraz wpływają na rozwój kreatywności. Jest to wspaniała metoda relaksu i miłego spędzania czasu.
 
Zapraszamy do kolorowania!

 
Teatrzyk Kamishibai i głośne czytanie w BD53 Drukuj
 
 
Kamishibai Drukuj
 
Gry Drukuj
 
Dziecięca galeria Drukuj

 
„Popołudnie z literaturą" Drukuj

 

Od pewnego czasu z dużym zainteresowaniem i sympatią obserwowana jest działalność Dyskusyjnych Klubów Książki. Wielu klubowiczów zna nasz serwis i aktywnie już z niego korzysta, jednak grono to na pewno mogłoby być znacznie liczniejsze.

BiblioNETka została pomyślana jako miejsce dla osób lubiących czytać i poszukujących informacji o książkach. Jest serwisem niekomercyjnym, jej działanie opiera się na pracy grona wolontariuszy oraz aktywności tysięcy użytkowników.

Ponieważ zainteresowania użytkowników BiblioNETki i członków DKK są zbieżne - jedni i drudzy kochają książki - postanowiliśmy na naszym forum udostępnić specjalny dział, gdzie członkowie i sympatycy DKK będą mogli dzielić się wrażeniami z lektury i przekazywać sobie informacje dotyczące życia
klubowego: www.biblionetka.pl.
Członkowie DKK znajdą na naszym forum znakomitą platformę do komunikacji.

Gazeta Wyborcza o Dyskusyjnych Klubach Książki .

Miłej lektury i sympatycznego dnia.

 
 
 

 
 
«PoczątekPoprzednia12NastępnaOstatnie»

Strona 1 z 2
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

Facebook

   

WPEK

wpek

Instytucje

   

`