Warszawa na dawnych wedutach – prelekcja w Czytelni Naukowej Drukuj

Weduta to obraz, przedstawiający ogólny widok miasta lub jego fragment. Jako samodzielny gatunek weduta wyodrębniła się w XVII wieku w Holandii, a jej szczególnie bujny rozwój obserwujemy w wieku XVIII w Wenecji. Młodzi Europejczycy, przybywający  tam w ramach obowiązkowej podróży edukacyjnej, nabywali obrazy przedstawiające widok miasta. Najsłynniejszym wedutystą weneckim był Giovanni Antonio Canal, zwany „Canaletto”. W latach 1750-1850 weduta rozpowszechniła się w całej Europie. Do późniejszego malarstwa terminu tego nie stosuje się.

Najsłynniejsi polscy wedutyści, znani z pięknych pejzaży miejskich Warszawy, to: Bernardo Bellotto zwany „Canaletto” (Canaletto młodszy), Aleksander Konstanty Gryglewski, Wincenty Kasprzycki, Zygmunt Vogel i Marcin Zaleski. Bogato ilustrowaną opowieść na ten temat przygotowali Monika Demczyńska i Paweł Łoś, historycy ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”. Wykład jest częścią projektu „Warszawa też jest seniorką 2017-2019”, współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

 
Warszawa na dawnych planach i mapach – prelekcja w Czytelni Naukowej Drukuj

Zaproszenie na prelekcję varsavianistyczną pt.„Warszawa na dawnych planach i mapach”, która odbędzie się 10 sierpnia o godzinie 17.00 w Czytelni Naukowej nr I przy ulicy Świętego Wincentego 85.Najstarszy zachowany plan Warszawy Izraela Hoppego z 1641 roku ukazuje miasto w granicach Wałów Zygmuntowskich z roku 1624. Także z XVII wieku pochodzi słynny plan Erika Dahlbergha, obejmujący Stare Miasto i Zamek z ich najbliższym otoczeniem.

W XVIII wieku opracowano kilkanaście planów miasta, z których większość oparta była na dokładnych pomiarach - m.in. plan Hübnera, plan Tirregaille`a, plan Hiża i Jędrzejewskiego. Z czasem plany stawały się coraz bardziej precyzyjne i obejmowały także obszary podmiejskie. W XIX wieku tworzono bardzo dokładne mapy sztabowe na potrzeby wojska a także plany urbanistyczne na potrzeby inżynierii miejskiej. Kolekcję prawie 150 planów i map Warszawy od XVII do XX wieku, które pozwalają prześledzić dynamikę rozwoju miasta i zmiany w jego topografii, publikuje Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona. Wszystkie mapy są w doskonałej jakości i rozdzielczości. W kolekcji znajdziemy m.in. siedemnastowieczne plany oblężenia Warszawy, dziewiętnastowieczne wydawnictwa z fasadami najważniejszych warszawskich budynków, mapy miejscowości letniskowych z początku dwudziestego wieku, plany sieci stołecznych tramwajów i autobusów, plany urbanistyczne oraz mapy z okresu okupacji niemieckiej.

Będą one prezentowane i omawiane podczas sierpniowego spotkania varsavianistycznego, które poprowadzą Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”. Wykład jest częścią projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017-2019”, współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

 
„Lato w Mieście” w Bibliotece – program dla uczestników indywidualnych Drukuj
„Lato w Mieście” w Bibliotece – program dla uczestników indywidualnych
 
„Próżno wstrząsasz rogi” – Wisła w historii Warszawy Drukuj

Zaproszenie na prelekcję varsavianistyczną pt.„Próżno wstrząsasz rogi” –  Wisła w historii Warszawy, która odbędzie się 28 września o godzinie 17.00 w Czytelni Naukowej nr I przy ulicy Świętego Wincentego 85.

Pierwszy most przez Wisłę, istniejący w latach 1573–1603, miał 500 metrów długości i był najdłuższym drewnianym mostem ówczesnej Europy. Stanowił jedno z najwybitniejszych dzieł inżynierskich polskiego odrodzenia. Dumę z niego wyraził m. in. Jan Kochanowski, poświęcając mu kilka wierszy. W jednej z fraszek porównał Wisłę do dzikiego zwierzęcia, nad którego nieokiełznaną energią zapanował król Zygmunt August, decydując o budowie przeprawy, po której można przejść bezpiecznie:

Na most warszewski

Nieubłagana Wisło, próżno wstrząsasz rogi,

Próżno brzegom gwałt czynisz i hamujesz drogi;

Nalazł fortel król August, jako cię miał pożyć,

A ty musisz tę swoje dobrą myśl położyć,

Bo krom wioseł, krom prumów już dziś suchą nogą

Twój grzbiet nieujeżdżony wszyscy deptać mogą.

O roli, jaką Wisła odegrała w historii Warszawy, opowiedzą Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”, w ramach projektu „Warszawa też jest seniorką 2017-2019”, współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Wydarzenie będzie jedną z atrakcji tegorocznych Warszawskich Dni Seniora.

 
66 Turniej Szachowy w Czytelni Naukowej Drukuj

66 Turniej Szachowy w Czytelni Naukowej

Zaproszenie do udziału w Turnieju Szachowym, który odbędzie się 30 września br. o godz. 10.00 w Czytelni Naukowej nr I przy ul. Św. Wincentego 85.

Turniej otwarty. Bez opłaty wpisowej. System szwajcarski, 7 rund, 15 minut/partia.

Zapisy przez Internet (chessarbiter.com) oraz w dniu turnieju od 9.30 w Czytelni Naukowej.

 

 
„Z bajką przez pokolenia” – projekt sąsiedzki Drukuj
 
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy we współpracy z klubem osiedlowym Nasz Klub RSM Praga os. Generalska uzyskała środki finansowe w ramach Funduszu Animacji Kultury na realizację projektu edukacji kulturalnej pt. „Z bajką przez pokolenia”.
 
Realizacja projektu będzie odbywała się w formie spotkań sąsiedzkich, których tematem przewodnim będzie bajka. Spotkanie te będą miały charakter warsztatów pisarskich i plastycznych prowadzonych pod okiem doświadczonego twórcy lokalnego, pani Agnieszki Kazały, pisarki i ilustratorki. Efektem końcowym projektu będzie książka zawierająca bajki i ilustracje uczestników warsztatów, która zostanie wydana i przekazana mieszkańcom Targówka – m.in. do filii Biblioteki Publicznej na Targówku i bibliotek szkolnych.
 
Projekt realizowany będzie od kwietnia do września 2017 roku. Warsztaty będą się odbywały na obszarze Targówka Mieszkaniowego, terenie zielonym wokół oraz w pomieszczeniach klubu osiedlowego Nasz Klub przy ul. Zamiejskiej 1, a także w filii Biblioteki Publicznej tj. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 przy Kuflewskiej 6.
 
Informacje dotyczące możliwości uczestnictwa w warsztatach udzielane są pod nr tel. Naszego Klubu: 22/ 679-58-52, pod adresem e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz na stronach internetowych: www.multibiblioteka.waw.pl , www.rsmpraga.pl.

Serdecznie zapraszamy!

 

 
Komputer dla seniora Drukuj

 
Kurs komputerowy „Warszawski e-senior" Drukuj

Zgłoszenia na kurs komputerowy przyjmowane są osobiście, telefonicznie (22 811 18 57) oraz e-mailem ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

Liczba miejsc ograniczona.

Regulamin kursu

 
Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora na Targówku Drukuj

Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora

Bezpłatne porady dla Seniorów z zakresu obsługi nowych technologii takich jak komputer oraz nawigacji po Internecie odbywają się w następujących Punktach Cyfrowego Wsparcia Seniora po uprzednim osobistym lub telefonicznym zapisie:
PCWS Targówek 1 - Czytelnia Naukowa nr I,
PCWS Targówek 2 - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64,
PCWS Targówek 3 - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37,
PCWS Targówek 4 - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 29,
PCWS Targówek 5 - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 72,
PCWS Targówek 6 - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 98,
PCWS Targówek 7 - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 60.

Więcej informacji na stronach:
kreatywni50plus.wix.com
senioralna.um.warszawa.pl/PCW

Regulamin

Zobacz film promujący

 
Sąsiedzkie muzykowanie Drukuj
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego muzykowania Sąsiedzkie muzykowanie w każdy piątek w godzinach od 14.00 do 17.00 do Czytelni Naukowej nr I przy ulicy Świętego Wincentego 85
 
Relaksujące kolorowanki Drukuj
Zaproszenie do  kolorowania relaksujących kolorowanek do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 65, która znajduje się przy ulicy Krasnobrodzkiej 11, w godzinach pracy Biblioteki. Biblioteka udostępnia materiały do kolorowania.
 
Kolorowanki relaksujące przeznaczone są dla starszej młodzieży oraz dorosłych. Kolorowanie pozwala na wyciszenie, odprężenie oraz skupienie się na przyjemności jaka płynie z działania plastycznego. Dobór kolorów i sposób ich łączenia wyrażają emocje oraz wpływają na rozwój kreatywności. Jest to wspaniała metoda relaksu i miłego spędzania czasu.
 
Zapraszamy do kolorowania!

 
Teatrzyk Kamishibai i głośne czytanie w BD53 Drukuj
 
 
Kamishibai Drukuj
 
Magia gier planszowych Drukuj

 


Przyjdź, zobacz, zagraj !
Baw się wspólnie z nami, rodziną, przyjaciółmi.

Zapraszamy do Bibliotek dla Dzieci i Młodzieży:
Biblioteki nr 12 (BD12) przy ul. Kuflewskiej 6,
Biblioteki nr 40 (BD40) przy ul. Suwalskiej 11,
Biblioteki nr 52 (BD52) przy ul. Rembielińskiej 6a,
Biblioteki nr 53 (BD53) przy ul. Bazyliańskiej 6,
Biblioteki nr 65 (BD65) przy ul. Krasnobrodzkiej 11
oraz
Czytelni Naukowej nr I (CNI) przy ul. Św. Wincentego 85,
Wypożyczalni nr 37 (W37) przy ul. P. Skargi 54.

Użytkowników indywidualnych zapraszamy w godzinach otwarcia placówek.
Grupy zorganizowane po wcześniejszym uzgodnieniu z wybraną placówką.
Aktualne informacje i kontakt do placówek
na stronie internetowej Biblioteki
www.multibiblioteka.waw.pl

 

Zapraszamy na następujące gry:

 
Carrom Drukuj

 
„Od słuchania do... czytania" Drukuj
 
Gry Drukuj
 
Dziecięca galeria Drukuj

 
„Popołudnie z literaturą" Drukuj

 

Od pewnego czasu z dużym zainteresowaniem i sympatią obserwowana jest działalność Dyskusyjnych Klubów Książki. Wielu klubowiczów zna nasz serwis i aktywnie już z niego korzysta, jednak grono to na pewno mogłoby być znacznie liczniejsze.

BiblioNETka została pomyślana jako miejsce dla osób lubiących czytać i poszukujących informacji o książkach. Jest serwisem niekomercyjnym, jej działanie opiera się na pracy grona wolontariuszy oraz aktywności tysięcy użytkowników.

Ponieważ zainteresowania użytkowników BiblioNETki i członków DKK są zbieżne - jedni i drudzy kochają książki - postanowiliśmy na naszym forum udostępnić specjalny dział, gdzie członkowie i sympatycy DKK będą mogli dzielić się wrażeniami z lektury i przekazywać sobie informacje dotyczące życia
klubowego: www.biblionetka.pl.
Członkowie DKK znajdą na naszym forum znakomitą platformę do komunikacji.

Gazeta Wyborcza o Dyskusyjnych Klubach Książki .

Miłej lektury i sympatycznego dnia.

 
 
 

 
 
„Stara książka w nowym miejscu" Drukuj


Plakat do pobrania w formacie PDF (118,35 KB)

 

 
Sekcja szachowa przy CNI 2015 Drukuj

Każdy może grać w szachy w Czytelni Naukowej nr I. Oferujemy przestronną salę, turniejowe plansze z bierkami oraz zegary szachowe.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych: pn. – pt. 10.00 – 19.00; sobota 09.00 – 15.00.

 


 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

Facebook

   

Instytucje

   

`