Wrzesień i październik w BD53 Drukuj

W pierwszych miesiącach nowego roku szkolnego odwiedziło nas 10 klas z czterech szkół podstawowych. DoWrzesień i październik w BD53 Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 53 przy ul. Bazyliańskiej 6 przybyły również grupy przedszkolne: nie tylko z Bródna, lecz także z Białołęki.

Młodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 99 poznawali twórczość Wandy Chotomskiej.Jej wiersze dostarczyły dużej dawki śmiechu. Nasi goście z zainteresowaniem wysłuchali też ciekawostek z życia poetki oraz piosenek z jej tekstami. Z kolei starsze klasy obejrzały prezentację o zwierzętach: zarówno tych mniej znanych, jak np. manule czy pudu, jak i też tych świetnie znanych, jak lwy, żyrafy, koale.

Wizytę złożyli nam również uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 62 i 38. W czasie spotkań rozmawialiśmy o książkach Neli Małej Reporterki i o dzieciństwie Tippi, która pierwsze dziesięć lat swojego życia spędziła w Afryce na zabawach ze słoniami, surykatkami, wężami i wieloma innymi zwierzętami.

Raz w miesiącu – pomijając wakacje – przyjeżdżają do nas już od kilku lat przedszkolaki z białołęckiego „Dziecięcego kącika”. We wrześniu zapoznaliśmy grupę 4-latków z biblioteką. Wyjaśniliśmy, jak są ułożone książki, gdzie znajdą swoje ulubione tytuły i na czym polega wyrobienie karty bibliotecznej. Przeczytaliśmy również metodą wrażeniową bajkę pt. „Rycerz, który nie chciał walczyć”. Na zakończenie zajęć dzieci z wypiekami na twarzy przeglądały nasz księgozbiór. Z kolei w październiku nasi mali goście z sąsiedniej dzielnicy uczestniczyli w spotkaniu poświęconym twórczości Wandy Chotomskiej.

Do naszej placówki przyszli także na lekcję biblioteczną uczniowie IV i V klasy Szkoły Podstawowej nr 378. Uczyliśmy ich, jak się poruszać w labiryncie regałów oraz jak obsługiwać katalog on-line. Potem przyszedł czas na praktykowanie zdobytej wiedzy. Wszyscy ruszyli na poszukiwania wylosowanych tytułów książek. Rozwiązywali również inne zadania związane z naszym katalogiem internetowym. Z zainteresowaniem wysłuchali także informacji o przeszłości bibliotek, m.in. o katalogu kartkowym.

Po wakacjach wznowiliśmy comiesięczne spotkania z aktorem Teatru Rampa – Maciejem Gąsiorkiem. Czytelnicy w wieku 7-10 lat czytali głośno razem z aktorem fragmenty jednej z przygód Lassego i Mai, „Akademię Pana Kleksa” oraz inne książki.

Prowadziliśmy zajęcia nie tylko w bibliotece. Pod koniec września zaprosiło nas do siebie Przedszkole nr 88. Ponad dziewięćdziesięcioro dzieci wysłuchało bajek w teatrzyku Kamishibai.

Cieszymy się bardzo, że tak wiele dzieci odwiedza naszą bibliotekę!

start1 stop1 bwd1 fwd1

IBUK Libra